Z inicjatywy Izby Handlowo – Przemysłowej w Salonikach, 17 organów, w tym Region Macedonii Środkowej, Federacja Przemysłu Grecji, gminy Saloniki i Pylea Chortiatis, Związek Greckich Izb Handlowych oraz Zarząd Portu w Salonikach, wyrazili swoje „niezachwiane poparcie dla planu odbudowy”.
W oficjalnym komunikacje jednoznacznie wskazano, że: „Saloniki mają pełne prawo wyobrażać sobie wiodącą rolę w rozwoju gospodarczym szerszego regionu Europy Południowo – Wschodniej. Promocja i realizacja tej wizji wymaga działań, inwestycji publicznych i prywatnych o charakterze długofalowym” – czytamy w komunikacie.
Modernizacja Międzynarodowego Centrum Wystawowo – Kongresowego w Salonikach (Helexpo) ma na celu uczynienie tego miejsca wizytówką miasta, a coroczne Międzynarodowe Targi Salonik (TIF) są punktem kluczowym.
Przestrzenie wystawowe, powierzchnie komercyjne, utworzenie parku metropolitalnego oraz parkingu podziemnego na ponad 2000 samochodów to tylko niektóre z pomysłów zawartych w planie generalnym. Plan obejmuje również obiekty, które będą zaspokajać rosnące potrzeby odwiedzających w zakresie kongresów i turystyki.
„Nasze miasto jest w centrum rozwoju w regionie Europy Południowo – Wschodniej. Renowacja Helexpo odegra rolę katalizatora w rozwoju gospodarczym i turystycznym miasta”– powiedział Voula Patoulidou, prezes Organizacji Turystycznej Salonik (TTO).
Badania nad projektem trwają od 2012 r., W zeszłym roku został przedstawiony do konsultacji społecznych plan generalny. Wniosek jest jeden: „Renowacja przestrzeni wystawienniczej to projekt kluczowy dla miasta”.
Trwa już międzynarodowy konkurs architektoniczny na remont Helexpo, nadzorowany przez Międzynarodową Unię Architektów.
Nowe centrum TIF-Helexpo – które ma zostać ukończone do 2026 roku – wraz z metrem w Salonikach tchnie nowe życie w drugie co do wielkości miasto Grecji.