Strona głównaAktualnościGrecjaWspaniała replika „Auriga z Delf” zdobi katarskie metro

Wspaniała replika „Auriga z Delf” zdobi katarskie metro

Replika posągu „Auriga z Delf” dar Grecji dla Kataru, została odsłonięta we wtorek na stacji metra Doha przez grecką minister kultury – Linę Mendoni. Podczas oficjalnej dwudniowej wizyty w Katarze w celu omówienia wymiany kulturalnej z przedstawicielami rządu i muzeów, Mendoni odsłonił pomnik wraz z dyrektorem generalnym Muzeów Kataru, Ahmadem Al-Namlą.

„Wiele wieków później woźnica zostaje ambasadorem przyjaźni między Grecją a Katarem” – oświadczyła Mendoni. „Zdecydowaliśmy się zaoferować woźnicę mieszkańcom Kataru w czasie, który oznacza zacieśnienie stosunków między dwoma krajami” – dodała.

Naturalnej wielkości (1,8 metra wysokości) posąg Woźnicy z Delf, znany również jako „Heniokhos”, jest jednym z najbardziej znanych posągów zachowanych w starożytnej Grecji i jest uważany za jeden z najwspanialszych przykładów starożytnej rzeźby z brązu. Posąg został odkryty w 1896 roku w Świątyni Apolla w Delfach. Było to w roku, w którym w Atenach odbyły się pierwsze współczesne igrzyska olimpijskie.

Według dostępnych informacji posąg to dar wotywny dla Apollina od Polyzalosa, władcy miasta Gela na Sycylii.  W pracy Gianfranco Adornato jest sugestia, że dwie z inskrypcji na kamiennej podstawie posągu ułożono w świątyni.

Większość posągów z brązu z czasów starożytnych została przetopiona ze względu na surowce lub naturalnie skorodowana, ale Auriga przetrwał, ponieważ został pochowany pod skałą w Delfach, które najprawdopodobniej zniszczyły to miejsce w 373 roku p.n.e.

Posąg jest jednym z niewielu greckich brązów, które zachowały swoje realistyczne inkrustowane szklane oczy. Greckie brązy były odlewane w sekcjach, a następnie montowane. Kiedy odkryto, posąg składał się z trzech części – głowy i górnej części tułowia, dolnej części tułowia i prawej ręki.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne