Strona głównaAktualnościGrecja„Wielka przygoda Miltosa”: Uścisk dla każdego dziecka w rodzinie zastępczej

„Wielka przygoda Miltosa”: Uścisk dla każdego dziecka w rodzinie zastępczej

Miltos jest małym tygrysem, który żyje szczęśliwie ze swoją rodziną, aż pewnego dnia z pewnego powodu muszą się rozstać. Tygrysek zostaje sam w ciemności. Woła, ale nikt go nie słyszy. Jedna z organizacji go przygarnia, ale Miltos potrzebuje domu, rodziny, przytulenia, miejsca, gdzie będzie mu tak dobrze, jak czuł się w ramionach swoich rodziców.

Główny bohater mógłby być jednym z 1400 dzieci, które żyją w zamkniętych ośrodkach pomocy dzieciom. Jedynie setka z nich jest wybierana do adopcji. Pozostałe dzieci, poza niewielką liczbą tych, które wracają do swoich biologicznych rodzin, są oddawane wyłącznie do rodzin zastępczych. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie; często instytucja rodzin zastępczych jest obciążona stereotypami.

Dlatego „Wielka przygoda Miltosa”, napisana przez Wangelisa Iliopulosa (Βαγγέλης Ηλιόπουλος) ma na celu przybliżenie i uwrażliwienie odbiorców na instytucję rodzin zastępczych.

„Chciałem stworzyć wiarygodnych bohaterów, którzy mówiliby prosto i szczerze do najmłodszych czytelników. Każda książka jest najlepszym ćwiczeniem współczucia. Uczy dziecko stawiać się w sytuacji innych, poznaje też samo siebie”, skomentował autor.

Książka jest częścią państwowej kampanii społecznej „Zmień życie jednego dziecka – zostań rodzicem zastępczym”, którą realizuje wspólnie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wraz z UNESCO ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Ochrona praw dziecka”.

opr. Anna Lica

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne