Strona głównaAktualnościGrecjaWarsztaty Fidiasza w Starożytnej Olimpii odrestaurowane

Warsztaty Fidiasza w Starożytnej Olimpii odrestaurowane

Grecka Centralna Rada Archeologiczna (KAS) Ministerstwa Kultury i Sportu Republiki Greckiej  zatwierdziła przywrócenie warsztatu kultowego rzeźbiarza greckiej rzeźby starożytnej Fidiasza (Pheidiasa) w starożytnej Olimpii.

Fidiasz, który żył od około 490 do 430 pne, był również malarzem i architektem, jest twórcą Statuy Zeusa w Olimpii, jednego z Siedmiu Cudów Starożytnego Świata.

Genialny erudyta zaprojektował także posągi bogini Ateny Partenos stojącej w świątyni Partenonu na ateńskim Akropolu oraz Ateny Promachos, przedstawiający boginię Atenę, stojący w starożytności w zachodniej części Akropolu. Był wykonany z brązu i liczył prawdopodobnie około 7 m wysokości.

Renowacja warsztatu Pheidias, który później został przekształcony we wczesnochrześcijańską bazylikę w Olimpii, została zatwierdzona przez KAS jako część programu uwypuklenia rzymskiej fazy stanowiska archeologicznego w starożytnej Olimpii.

Minister kultury i sportu Lina Mendoni powiedziała w komunikacie prasowym, że zwiedzający spędzą więcej czasu w Olimpii po odrestaurowaniu z powodu podkreślenia rzymskiej fazy historii tego miejsca.

„Podświetlenie budynków z okresu rzymskiego – oprócz ochrony samych zabytków – da niezwykle ciekawy obraz stanowiska archeologicznego Olimpii” – mówi Ministerstwo.

„To znacznie wydłuży czas pobytu odwiedzających. Dziś większość odwiedzających ogranicza swoją wycieczkę do obszaru sanktuarium z klasycznymi antykami.
(…) Oczekuje się, że wraz z zakończeniem programu uwypuklenia rzymskiej fazy Sanktuarium w starożytnej Olimpii obraz stanowiska archeologicznego zmieni się radykalnie, oferując odwiedzającym pełniejsze doświadczenie miejsca i różnych okresów”.

Lokalizacja budynku, w którym mieścił się warsztat Fidiasza w Olimpii, została zidentyfikowana przez badaczy, którzy również zakładają jego ciągłe użytkowanie od epoki klasycznej do bizantyjskiej.

Propozycja renowacji ma na celu przedstawienie bizantyjskiego budynku wewnątrz w oparciu o elementy, które ma z każdego etapu, a także walory architektoniczne, które wyrażają poszczególne elementy każdego etapu.

Zabytek jest w pełni udokumentowany: Wszystkie kamienie z południowego filaru, a także kamienie posadzki i inne części zabytku znajdują się w Muzeum.

Łącznie udokumentowano 160 obiektów architektonicznych, a pomiary terenowe wykonano nowoczesnymi i tradycyjnymi metodami.

Warsztat Pheidias znajduje się w samym centrum stanowiska archeologicznego Olimpii. Historia pomnika zaczyna się w epoce klasycznej, w trzeciej ćwierci V wieku p.n.e., kiedy to Fidiasz, po pracach na Akropolu w Atenach, przybył do Olimpii, by zbudować posąg Zeusa Olimpijskiego.

Budynek pierwotnie był autonomiczny. Posąg Zeusa Olimpijskiego był kolosalną, siedzącą postacią boga Zeusa o wysokości około 13 metrów. Został wyrzeźbiony przez Pheidiasa około 435 rpne i umieszczony w Świątyni Zeusa, w Sanktuarium Olimpii.

Był to jeden z najwspanialszych zabytków, jakie kiedykolwiek zbudowano w starożytności i znajdował się wśród Siedmiu Cudów Świata, aż do jego ostatecznej utraty i zniszczenia w V wieku naszej ery.

Źródło: Ministerstwo Kultury Grecji

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne