Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiW ogrodzie Megaro Mousikis w Atenach zasadzono drzewko upamiętniające Krzysztofa Pendereckiego

W ogrodzie Megaro Mousikis w Atenach zasadzono drzewko upamiętniające Krzysztofa Pendereckiego

W sobotę 1 kwietnia 2023 r. w ogrodzie Megaro Mousikis w Atenach odbyła się uroczystość zasadzenia drzewka – akacji saligna, upamiętniającego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego.

W uroczystości udział wzięli: prezes Megaronu, p. Nikos Pimblis, dyrektor artystyczny p. Janisa Vakarelisa, dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia p. Janusz Marynowski oraz przedstawiciele społeczności szkolnej oraz środowiska Polaków.

Ceremonię rozpoczęły przemówienia okolicznościowe, które przypomniały sylwetkę słynnego polskiego kompozytora, jego dorobku artystycznego, jak i wielkiej pasji Maestro – ogrodu w Lusławicach, który stał się inspiracją dla stworzenia projektu „Ogród Pendereckiego”.

„Nie wszyscy jednak wiedzą, że drugą pasją kompozytora była natura, którą starał się otaczać w codziennym życiu oraz podczas komponowania. Wyrazem tej pasji Krzysztofa Pendereckiego była nie tylko muzyka, ale również ogród, który stworzył i pielęgnował w Lusławicach, gdzie mieszkał przez kilkadziesiąt lat. Znajduje się w nim ponad 2 tysiące gatunków drzew i krzewów”– zwrócił uwagę Ambasador RP, Artur Lompart.
Po czym dodał – „Dlatego też symbolika dzisiejszej uroczystości – posadzenia drzewa – ma dwa wymiary: ten związany właśnie z umiłowaniem artysty dla przyrody, oraz ten przypominający nam, że twórczość Krzysztofa Pendereckiego jest i pozostanie cenna dla obecnych i przyszłych pokoleń, tak jak to drzewo, które będzie rosło w tym ogrodzie jeszcze przez wiele długich lat”.

„W ten wiosenny dzień tym symbolicznym zasadzeniem akacji saligna zostają potwierdzone po raz kolejny serdeczne relacje naszych narodów greckiego i polskiego poprzez twórczość innowacyjnego polskiego kompozytora XX i XXI wieku na światowym poziomie” – powiedział prezes Megaronu, p. Nikos Pimblis i dodał – „Życzę, by to drzewo zapuściło korzenie i rosło w gościnnym ogrodzie Megaronou przypominając nam wszystkim o najwyższej wartości jaką jest pokojowe współistnienie obu narodów, poprzez uniwersalny język kultury”.

Ceremonii zasadzenia drzewa dokonał prezes Megaronu, p. Nikos Pimblis i Ambasador RP w Atenach, Artur Lompart.

Dalsza część wydarzenia poświęconego pamięci polskiego kompozytora, miała miejsce wieczorem w Megaro Mousikis. Orkiestra Sinfonia Varsovia zagrała utwory Krzysztofa Pendereckiego, z którą kompozytor był blisko związany ponad 20 lat, najpierw jako dyrektor muzyczny, a potem jako dyrektor artystyczny.

Wydarzenie zasadzenia drzewa zostało zorganizowane przez Ambasadę RP w Atenach, w ramach globalnego projektu „Ogród Pendereckiego”, koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Drzewko Pendereckiego staje się kolejnym polskim znakiem na ateńskiej mapie obiektów upamiętniających ważne wydarzenia i postaci historii oraz kultury, po postawieniu wiosną 2019 roku ławeczki solarnej w ogrodach Fundacji Stavros Niearchos (SNFCC), z okazji 100-lecia nawiązania polsko-greckich stosunków dyplomatycznych. Nowoczesny mebel miejski zasilany energią słoneczną oferuje odtwarzanie plików audio, podświetlenie oraz ładowanie urządzeń mobilnych. Korzystający z ławki mogą również posłuchać utworów Fryderyka Chopina.

Tekst, zdjęcia: Marzena Mavridis

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne