Strona głównaAktualnościGrecjaW Grecji zaprzysiężono rząd tymczasowy

W Grecji zaprzysiężono rząd tymczasowy

Po dziewięciodniowych nieudanych negocjacjach sformowania nowego rządu przez liderów trzech najsilniejszych partii greckich, prezydent Grecji Karolos Papulias ogłosił nowe wybory na 17 czerwca.

W środę, 16 maja został powołany rząd tymczasowy, na którego czele stanął zgodnie z konstytucją przewodniczący sądu administracyjnego Panagiotis Pikramenos (jak przewiduje konstytucja stanowisko szefa gabinetu służbowego powinien zająć jeden z trzech szefów sądów najwyższych kraju).

W czwartek, 17 maja został zaprzysiężony tymczasowy rząd Panajotisa Pikramenosa, złożony z 16 ministrów, w większości nauczyciele akademiccy, byli ministrowie i dyplomaci, a także emerytowany generał. Również w czwartek odbyło się zaprzysiężenie 300 członków nowego parlamentu. Kadencja potrwa zaledwie jeden dzień – najpóźniej w sobotę parlament rozwiąże się, aby umożliwić przeprowadzenie nowych wyborów.

Najważniejsze ministerstwa obieli :

Ministerstwo finansów – George Zanias, wcześniej jeden z głównych negocjatorów w sprawie restrukturyzacji greckiego zadłużenia.
Ministerstwo spraw zagranicznych – Petros Molyviatis, 83-letni dyplomata,
Ministerstwo obrony narodowej – Frangos Frangulis, były szef sztabu sił zbrojnych, .

Jest potrzeba „utworzenia warunków pokoju i umiarkowania” w okresie wyborów oznajmił Pan Pikrammenos – który wczoraj został zaprzysiężony – podczas uroczystości przyjmowania kierownictwa rządu.

W piątek o godz.11:00 planowane są wybory nowego prezydium Izby, które z obowiązującym rozporządzeniem składa się z prezesa i siedmiu wiceprezesów, trzech dziekanów i sześciu sekretarzy.

Przejściowy rząd będzie zajmował się bieżącymi, praktycznymi sprawami kraju i będzie przygotowywał czerwcowe wybory. Natomiast nie będzie mógł składać w imieniu Grecji żadnych istotnych zobowiązań politycznych.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne