Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaW Grecji urodziło się pierwsze dziecko z AIDS - eksperci w szoku

W Grecji urodziło się pierwsze dziecko z AIDS – eksperci w szoku

Zaniepokojenie spowodowała wiadomość o narodzinach pierwszego dziecka – nosiciela wirusa AIDS w Grecji. Do tej pory odpowiednie incydenty odnotowano tylko u obcokrajowców przebywających w naszym kraju.

Zarażają się wirusem HIV dla zasiłku 700 euro

Szokujące wyniki zostały przedstawione w poniedziałkowej  konferencji prasowej z okazji 23 Krajowej Konferencji na temat AIDS, która odbędzie się 25 – 27 listopada w Atenach.

Jak stwierdziła specjalistka do chorób zakaźnych M. Lazanas istnieją  narkomani, którzy starają się zarazić wirusem w celu otrzymania miesięcznego zasiłeku w wysokości 700 euro – wypłacany przez państwo dla osób zainfekowanych wirusami.

„Istnieje duży wzrost liczby nowych zakażeń HIV wśród narkomanów. Powodem jest wielokrotne wykorzystanie strzykawek i zakażenie poprzez kontakty seksualne. Jednak zauważyliśmy, że niektórzy ludzie ze względów ekonomicznych, pozbawieni środków do życia, zarażają się wirusem, aby uzyskać zasiłek  przyznawany dla osób  zainfekowanych, który wynosi 700 euro miesięcznie „- powiedziała Lazanas.

Wzrost przypadków AIDS w Grecji – eksperci  w szoku

W Grecji odnotowano wzrost liczby przypadków AIDS, eksperci przypisują wzrost tego zjawiska wśród przyjmujących narkotyki osób dożylnie oraz prostytucji, która szerzy się w naszym kraju.

Wskaźnik nowo zdiagnozowanych zakażeń wirusem HIV w środowisku narkomanów wzrósł do  1.200%

W ubiegłym roku zidentyfikowano 14 nowych przypadków osób przyjmujących narkotyki dożylnie, którzy zostali zakażeni wirusem HIV, ale w tym roku liczba ta wzrosła do 190 użytkowników.

Według danych Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KEELPNO) w tym roku odnotowano siedem nowych pacjentów na 100.000 mieszkańców, co oznacza wzrost choroby o 50% w porównaniu do ubiegłego roku. O 63% wzrosła liczba osób zażywających narkotyki dożylnie – wzrost AIDS wśród tych osób w 2011r., wyniósł  1.200%.

Ponadto, choroba rozwija się w nielegalnej prostytucji – według danych KEELPNO tylko w Attyce działała bez zezwolenia, co najmniej 600 domów publicznych. Widocznie obsługiwana przez nich cześć klientów nie używa prezerwatyw.

W tym kontekście minister zdrowia, Andreas Lovergos wezwał obywateli do podjęcia środków ostrożności, aby uniknąć „ataku wirusa w greckiej rodzinnie” poprzez użycie jednorazowych strzykawek i prezerwatyw podczas stosunku płciowego.

Minister oświadczył między innymi, że będą rozprowadzane bezpłatnie strzykawki i prezerwatywy w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.

con_info Źródło: www.news247.gr

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne