Hellenic-American Union po raz pierwszy w Grecji, we współpracy z Muzeum Kresów z Lubaczewa, zaprezentuje wystawę „Współczesna Sztuka ze zbiorów Muzeum Kresów”.
Wernisaż wystawy odbędzie się w śr odę, 30 listopada 2011 o godzinie 20:30 w galerii Kennedy Hellenic American Union (Massalias 22, Kolonaki). Kuratorem wystawy jest Louisa Karapidaki, historyk sztuki, członek jury Triennale. Wystawa jest wspierana przez Ambasadę Republiki Polski w Atenach, w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w UE.
Wystawa potrwa do 20 grudnia 2011
Informacje: 210 3680900 (wew. 152), www.hau.gr / kultura
Godziny otwarcia :
- poniedziałek – piątek: 12:00 do 21:00
- sobota: 10:30 -14:30, niedziela zamknięte
Wstęp wolny
Z ramach wystawy we wtorek, 13 grudnia 2011 o godzinie 20:00 w Teatrze Hellenic American Union odbędzie się koncert muzyki klasycznej, w tym polskiej pod tytułem „Viva la musica”.
Muzeum Kresów w Lubaczowie zajmuje się dokumentowaniem historii oraz rozwoju kultury materialnej miasta Lubaczowa oraz całego regionu w zakresie archeologii, historii i sztuki. Usytuowane jest ono w niezwykłym pod względem składu etnicznego zakątku polski. Jego zbiory odzwierciedlają, zatem unikatowość kultury Kresów, stanowiącej amalgamat wpływów polskich, ukraińskich, białoruskich i żydowskich. Najbardziej rozpoznawalną imprezą kulturalną muzeum jest cykliczne, odbywające się co trzy lata Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, którego pierwsza edycja miała miejsce w 1993 roku. Konkurs prezentuje prace najwybitniejszych współczesnych polskich artystów zajmujących się grafiką. Styl prezentowanych prac jest minimalistyczny, przedstawiający surowe zazwyczaj geometryczne i abstrakcyjne formy. Jednak przy użyciu prostej zarówno formy, jak i narzędzi (ołówek, piórko, węgiel czy tusz) artyści są w stanie przekazać to, na co w malarstwie potrzeba najczęściej o wiele bogatszych i bardziej skomplikowanych środków.
Wystawa w Hellenic-American Union, zorganizowana z okazji Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, pokaże prace laureatów sześciu kolejnych Triennale 1993-2008, dziś zaliczające się już do stałych ekspozycji Muzeum Kresów. Jest to niezwykła okazja na zaznajomienie greckiej publiczności z polską sztuką współczesną.
Artyści biorący udział:
- 1993 Stanislaw Gorecki, Stanislaw Filipczuk , Bogdan Topor, Maria Skowronska, Ryszard Otreba, Jedrzej Golas
- 1996 Jerzy Kutkowski, Adam Kirchner, Maria Ferenc, Bogumil Lukaszewski, Henryk Hoffman, Jerzy Gluszek, Ewa Ciszewska – Bombska
- 1999 Tadeusz G. Wiktor, Aleksander Olszewski, Slawomir Antoszewski
- 2002 Apoloniusz Weglowski, Andrzej Grenda
- 2005 Joanna Wiszniewska – Domanska, Wlodzimierz Pawlak, Michael Misiak, Dorota Komar – Zmyslony, Pawel Warchol, Marta Tomczyk, Daniel Krysta, Stanislaw R. Kortyka, Przemyslaw Kmiec, Joanna Janowska – Augustyn, Cyprian Bielaniec, Dorota Grynczel
- 2008 Jaroslav Grulkowski, Andrzej Prokopiuk, Violetta Kulikowska – Parkasiewicz, Jeremi Jedros, Jacek Jaroszewski, Slawomir Grabowy, Ryszard Gancarz, Jan Ferenc
Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego organizowane jest w lubaczowskim muzeum od 1993 roku. Początki kolekcji rysunku współczesnego w Muzeum Kresów w Lubaczowie sięgają lat 60. XX w. W latach 80. XX w. kiedy muzeum zostało upaństwowione, postawiono na rozwój zbiorów nie tylko w dziedzinie historii i sztuki regionu, podjęto próbę tworzenia kolekcji sztuki współczesnej wychodzącej poza ramy miejscowej tradycji. Zdecydowano się na organizację ogólnopolskiego konkursu rysunku w formie triennale, z którego część prac (prace nagrodzone i wyróżnione) miały wzbogacać zbiory. Od samego początku celem konkursu było rejestrowanie współcześnie istniejących zjawisk artystycznych oraz umożliwienie prezentacji dorobku artystów w zakresie rysunku. Organizowanie konkursu co trzy lata miało i ma na celu prezentację kształtowania się nowych tendencji i zjawisk w sztuce.
W siedmiu dotychczasowych edycjach konkursu organizowanych w latach 1993-2011 wzięło udział 1671 uczestników, którzy zaprezentowali kolejnym komisjom konkursowym 4651 prac reprezentujących współczesne rozumienie i poszukiwania w dziedzinie rysunku będącego podstawą każdej kreacji artystycznej