Strona głównaAktualnościGrecjaW Grecji rekordowo droga benzyna

W Grecji rekordowo droga benzyna

Grecja jest jednym z najdroższych krajów Europy jeśli chodzi o cenę benzyny i oleju opałowego. W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się właściciele stacji benzynowych na północy Grecji, które bankrutują jedna po drugiej.

Po tegorocznych podwyżkach podatków cena benzyny bezołowiowej wzrosła w Grecji średnio o ponad pięć centów za litr, a oleju napędowego o 10 centów. Najwyższą cenę benzyny zanotowano na wyspach, gdzie doszła ona do 1,93 euro.

„Ludzie nie wiedzą już, co mają robić – mówią kierowcy. Na północy Grecji stacje benzynowe nie są w stanie konkurować z tymi z sąsiednich krajów: Bułgarii i Macedonii, gdzie benzyna jest nawet o połowę tańsza. „Mieszkańcy Kawalii, Dramy i pobliskich miejscowości tankują po bułgarskiej stronie, która jest w odległości zaledwie piętnastu kilometrów – mówi jeden z mieszkańców tamtych rejonów.

Specjaliści oceniają, że kolejne podwyżki spowodują spadek konsumpcji i wzrost popytu na paliwo z przemytu, wskutek czego tysiące ludzi pracujących w tym sektorze stracą pracę.

IAR/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/em/yd

polskie radio

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne