Strona głównaKulturaOko kulturyUnikalne tradycje Cyklad i jak są zachowywane

Unikalne tradycje Cyklad i jak są zachowywane

„Cycladic Identity”, nowa inicjatywa uruchomiona przez Muzeum Sztuki Cykladzkiej, ma na celu ochronę i zachowanie unikalnych tradycji kulturowych wysp.

Kiedy Robert McCabe został poproszony o sfotografowanie Cyklad w latach 50 XX wieku, został tam niezwykle ciepło przywitany. „Czuliśmy się jak odkrywcy odkrywający nowe cywilizacje.” Jak można nie zakochać się w takim miejscu?

“Te małe wysepki, porozrzucane na morzu łączącym Azję z Europą, od czasów prehistorycznych aż po dzień dzisiejszy były drogowskazami dla handlu i wymiany idei”, powiedział Demetrios Athanasoulis, obecny dyrektor Eforatu Starożytności Cyklad opisując słynny zespół wysp na Morzu Egejskim. Athanasoulis podkreślił, że znacząca liczba stanowisk archeologicznych i rozmiar archeologicznego dziedzictwa jest nieproporcjonalny do jego względnej wielkości. Człowiek może wejść do małego, kamiennego budynku gdzieś na wsi i może nie być pewnym, czy to miejsce zostało zbudowane przez kogoś z pokolenia jego dziadków, przez Turków Osmańskich, Wenecjan czy Bizantyjczyków, czy też sięga starożytności, a nawet prehistorii.”

Współcześnie, wiele z tych czarno-białych fotografii przedstawiających piękno i tradycje wyspy uchwycone przez McCabe’a zaginęły przez gwałtowny rozwój.

Według Demetresa Karavellasa, dyrektora WWF Hellas, Cyklady znajdują się na kluczowym rozdrożu. „Elementy, które składają się na ich wyjątkową tożsamość – jednym z nich jest przyroda i różnorodność biologiczna – są dziś zagrożone.”

fot. Museum of Cycladic Art

Celem projektu “Cycladic Identity” jest zachowanie oraz prezentowanie unikalnej, cykladzkiej tożsamości. Działa to jako platforma która przyjmuje darowizny i sponsoring w celu wspierania lokalnych projektów, które będą miały pozytywny wpływ na wyspy Cyklad w obszarach kultury, różnorodności biologicznej i niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Jakie były początki tej inicjatywy? „Muzeum Sztuki Cykladzkiej nie istniałoby bez wysp tego archipelagu i cykladzkiej cywilizacji. Dlatego też pomyślałam, że nasze muzeum musi, oraz może, odwdzięczyć się Cykladom w odpowiedni sposób. I tak powstała inicjatywa „Cykladic Identity” – powiedziała Sandra Marinopoulou, dyrektor i prezes generalny Muzeum Sztuki Cykladzkiej. „Czujemy się odpowiedzialni za bycie częścią Cyklad, za ich ochronę w celu zachowania ich wyjątkowej tożsamości. Naszym celem jest być blisko z lokalnymi społecznościami i odkrywać ich potrzeby” – dodała Marinopoulou.

fot. Museum of Cycladic Art

Najważniejsze wyspy, takie jak Mykonos, Santorini i Paros, są w większym niebezpieczeństwie niż Amorgos, Anafi i Sikinos. „Rozwój turystyki jest jednak nienasycony. Gdy dana wyspa jest nasycona, odwiedzający po prostu szukają innej, położonej w pobliżu. Na przykład na Milos obserwujemy agresywny rodzaj rozwoju, który wymaga regulacji” – zauważa Athanasoulis.” „Ogłoszone specjalne programy planistyczne są przykładem takich praktyk; jedyną kwestią jest doprowadzenie ich do końca. Wszystko jest zagrożone: gastronomia, produkcja rolna, tusze wieprzowe, tradycyjne święta i tak dalej. Od kiedy ludzie zwrócili się w stronę turystyki, wszystko jest zagrożone, ponieważ operując jako atrakcja turystyczna, ryzykują utratą autentyczności.”

Projekt obejmuje również organizację charytatywną gminy Kea, w celu filmowania i nagrywania dźwięku tradycyjnych muzykantów, które zostaną zebrane w serię krótkich filmów dokumentalnych, które koncentrują się na tych ocalałych starszych muzykantach. Centrum Badań i Upowszechniania Mitów i Baśni ma również za zadanie wyprodukować 20 podcastów z opowieściami o oryginalnych kompozycjach muzycznych związanych z ustnymi tradycjami wyspy.

fot. Museum of Cycladic Art

Ponadto zaangażowano również inne instytucje i organizacje, takie jak Kimolistes do organizacji festiwalu „Osa xseran oi palioi” (Co wiedzieli starsi) w Kimolos; Towarzystwo na rzecz Środowiska i Dziedzictwa Kulturowego do stworzenia ścieżek kulturowych na Sikinos oraz do opracowania aplikacji ułatwiających nawigację i informacje; Stowarzyszenie Kulturalno-Środowiskowe Posejdon do stworzenia strony internetowej dla Archiwum Historii Mówionej Donousa; Centrum Badań Andros do tradycyjnych praktyk zarządzania wodą na górzystych obszarach wyspy. Z wyspy Ios, Cinemathesis jest zaangażowane w prowadzenie seminarium filmowego dla uczniów szkół średnich, którego celem jest stworzenie przez każdego z nich własnego filmu wideo w formie jednominutowego, pojedynczego ujęcia.

Miejskie Przedsiębiorstwo Promocji i Rozwoju Kultury Mykonos jest zaangażowane w tworzenie strony internetowej i archiwum cyfrowego w celu udokumentowania rzemieślników i mistrzów suchego kamiennego muru („xerolithia”), podczas gdy na Amorgos Miejskie Przedsiębiorstwo Pożytku Publicznego będzie dokumentować ustne relacje i historie opowiadane przez starszych mieszkańców.

opr. Magdalena Bonawenturska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne