Pochodzący z kanadyjskiego Toronto pisarz i fotograf Andrew Virtue Dobson niedawno opowiedział na temat sceny kulinarnej Salonik na łamach swojego zdobywającego liczne nagrody magazynu “DobbernationLoves”.
Dobson, pełen pasji dla jedzenia i podróży które się wokół niego obracają, niedawno odwiedził to miasto w północnej Grecji podczas wycieczki zorganizowanej przez przez Organizację Turystyczną Salonik (TTO) we współpracy z amerykańskim oddziałem Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej (GNTO).
W czasie swojego pobytu w Salonikach, kanadyjski pisarz odkrywał miejscową różnorodność gastronomiczną, odwiedzając lokalne restauracje, cukiernie, winiarnie, piekarnie i popularne wśród mieszkańców street foody.
W swoim artykule Dobson opisuje Saloniki jako miejsce wpływów wielu kultur-jest to fakt, który dołożył swoją cegiełkę do dodania miasta do Sieci Miast Kreatywnym UNESCO za kreatywną scenę gastronomiczną znajdującą się tam.
Pisarz zachęca podróżników do doświadczenia tętniącej życiem atmosfery rynków w Salonikach, a dokładnie to mówił o Modiano i Kapani, gdzie mogą prawdziwie delektować się smakami Grecji Północnej. Te dwa miejsca oferują szereg produktów które zawierają przepisy greckie, żydowskie, bałkańskie czy tureckie.
Dobson wyjątkowo dobrze wspomina tradycyjne karczmy, podkreślając, że dla podróżników wizyta w jednej z nich jest obowiązkowa jeśli chcą w pełni doświadczyć sceny gastronomicznej miasta. W salonickich oberżach goście mogą rozkoszować się kieliszkiem tsipouro (mocny destylowany spirytus) słuchając przy tym greckiego rebetiko- greckiej muzyki ulicznej powstałej w XIX wieku, która jednak na popularności zaczęła zyskiwać dopiero w latach 60 XX wieku.
Odnosząc się do tętniącego życiem nocnego życia w Salonikach, Dobson wskazuje, że miasto, które ma znaczną populację studentów, stało się znane ze swojej nocnej sceny klubowej.
“DobbernationLoves” ukazało się po raz pierwszy w roku 2006 i od tego czasu zdobył powszechne uznanie jako dziennik turystyki kulinarnej, będący kroniką trzyletniej globalnej wyprawy Dobsona.
W internetowym magazynie publikowane są też artykuły w tematyce lifestyle, o sztuce, modzie, beauty, rozrywce a także nowości dla społeczności LGBT.
Publikacja przyciąga dziś ponad 210 000 odwiedzających miesięcznie i może pochwalić się roczną liczbą czytelników na poziomie około 2 milionów. Ze znaczącą liczbą czytelników z krajów takich jak Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania, jego największa baza odbiorców znajduje się w Toronto.
opr. Magdalena Bonawenturska