Strona głównaAktualnościGrecjaUjawniono twarz 1300-letniej anglosaskiej nastolatki

Ujawniono twarz 1300-letniej anglosaskiej nastolatki

Archeolodzy i artyści kryminalistyczni z powodzeniem zrekonstruowali twarz młodej dziewczyny, która zmarła ponad 1300 lat temu.
Szczątki tej dziewczyny zostały odkryte w 2012 roku, złożone na drewnianym łóżku w Trumpington, Cambridgeshire. Co więcej, na jej piersi spoczywał krzyż wykonany ze złota i granatu.

Na nadchodzącej wystawie na Uniwersytecie Cambridge, rekonstrukcja twarzy zostanie zaprezentowana publiczności.

Wyrażając swoje poruszenie, dr Sam Leggett, archeolog zaangażowany w projekt, ujawnił, że nierzadko spotyka osoby z przeszłości bez twarzy. W związku z tym uznał, że bycie świadkiem transformacji jest naprawdę wzruszające.

Wykorzystując techniki naukowe, artysta medycyny sądowej Hew Morrison skrupulatnie stworzył podobiznę twarzy tej młodej kobiety. Opierał się na dokładnych pomiarach jej czaszki i danych dotyczących głębokości tkanek charakterystycznych dla kobiet rasy kaukaskiej.

Morrison zauważył interesujący szczegół podczas procesu rekonstrukcji: lewe oko dziewczyny znajdowało się nieco niżej niż prawe, tworząc zauważalną asymetrię w jej wyglądzie za życia.

Niedawna dogłębna analiza kości i zębów należących do tej nastolatki z VII wieku rzuciła światło na różne aspekty jej krótkiej egzystencji.

Odkryto, że pierwotnie urodziła się w pobliżu Alp, prawdopodobnie w południowych Niemczech, a później wyemigrowała na płaski i podmokły teren torfowisk Cambridgeshire po osiągnięciu wieku siedmiu lat, jak donosi BBC.

Zmiany w diecie dziewczynki

Szczątki nastoletniej anglosaskiej dziewczyny. Źródło: University of Cambridge Archaeological Unit

Co więcej, kiedy młoda kobieta wyemigrowała do Anglii, nastąpiła zauważalna zmiana w jej wzorcach żywieniowych.

Według dr Leggett, analiza wykazała spadek proporcji białka spożywanego przez dziewczynę po jej przybyciu do Trumpington.

Oznacza to, że podczas pobytu w południowych Niemczech spożywała więcej mięsa i produktów mlecznych w porównaniu z nowym życiem w Anglii.

Ponadto, badania przeprowadzone przez Uniwersytet Cambridge i opublikowane w zeszłym roku ujawniły intrygujący fakt: przed osiedleniem się Wikingów królowie anglosascy stosowali głównie dietę wegetariańską.

Wcześniejsze analizy przeprowadzone przez naukowców ujawniły już fakt, że młoda kobieta cierpiała na nieujawnioną chorobę przed śmiercią.

Dr Leggett powiedział, że było już oczywiste, że cierpiała na dolegliwości zdrowotne. Konkretny charakter choroby pozostaje jednak niezidentyfikowany.

Odkryty pochówek jest rzadkim znaleziskiem, ponieważ jest to jeden z zaledwie 18 pochówków łóżkowych odkrytych w Wielkiej Brytanii. Obecność złotego i granatowego krzyża nie tylko wskazuje na jej związek z chrześcijaństwem, ale także sugeruje możliwy arystokratyczny lub królewski rodowód.

opr. Aleksandra Peszke 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne