Strona głównaAktualnościGrecjaTradycyjne greckie tańce, muzyka i wydarzenia dodane do Krajowej Listy Niematerialnego Dziedzictwa...

Tradycyjne greckie tańce, muzyka i wydarzenia dodane do Krajowej Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Ministerstwo Kultury w Grecji zamieściło na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego 10 nowych elementów, które zawierają tradycyjne tańce, muzykę i wydarzenia karnawałowe.

„Nowe pozycje na liście odzwierciedlają bogactwo i różnorodność kultury greckiej. Są ważnym narzędziem ochrony i promocji naszego dziedzictwa kulturowego” – powiedziała minister kultury Lina Mendoni.

Od 2013 roku na liście zarejestrowanych zostało ponad 100 elementów.

Według Mendoni, dodanie tych elementów podkreśla greckie ceremonie, festiwale i tradycyjną sztukę, które zostały przekazane młodszym pokoleniom jako część bogatej kultury kraju.

Nowymi elementami dodanymi na listę są:

1. Kreteński taniec Syrtos

Taniec kreteński Syrtos. Fot: Ministerstwo Kultury/Archiwum Emmanouhla Vestakisa

Tradycyjny taniec kreteński, który jest głównie wykonywany przez mężczyzn. Uważa się, że powstał w XVIII wieku i obecnie stanowi część repertuaru klubów tanecznych w całej Grecji i greckiej diasporze.

2. Karnawał Mesotopos na Lesbos

Karnawał Mesotopos na Lesbos. Fot: Ministerstwo Kultury

Tygodniowe święto obchodzone w Mesotopos na Lesbos od ponad 100 lat. Karnawał obejmuje zabawy karnawałowe, występy satyryczne w lokalnym dialekcie, przebieranki, śpiewy, tańce i „koudounati”, czyli tradycyjny przemarsz, podczas którego mężczyźni przemierzają wioskę w grupach nosząc owcze dzwonki i makijaż.

3. Kreteński taniec Malevizioti

Kreteński taniec Maleviziotis. Fot: Ministerstwo Kultury

Żywy kreteński taniec w kręgu, wykonywany przez kobiety i mężczyzn, trzymających się za ręce. Jest znany ze swojej dynamiki i intensywności oraz pozwala głównym tancerzom improwizować i demonstrować swoją wirtuozerię.

4. Lamenty Najświętszej Maryi Panny w Kopani, Dodoni

Lamenty Najświętszej Maryi Panny w Kopani, Dodoni. Fot: Ministerstwo Kultury

Tradycja śpiewania wielkanocnych pieśni żałobnych odżywa w każdy Wielki Piątek we wsi Kopani w Dodoni. Pieśni opowiadają o lamencie Najświętszej Maryi Panny nad synem.

5. Bambougera w Kali Vrysi, Drama

Bambougera w Kali Vrysi, Drama / fot. ethnos.gr

Wydarzenie, które odbywa się w Kali Vrysi na początku stycznia każdego roku. Członkowie społeczności ubrani w stroje zwierząt paradują po wiosce, śpiewają oraz tańczą. Wydarzenie kończy się 8 stycznia rekonstrukcją ślubu satyra.

6. Zwyczaje karnawałowe Bandidos i Gaitanaki w Arta

Bandidos w Atenach. Fot: Ministerstwo Kultury

Tradycyjne imprezy karnawałowe odbywające się w mieście Arta. Wydarzenia charakteryzują się kostiumami, muzyką i tańcem oraz stanowią ważny wyraz zbiorowej pamięci i tożsamości miasta Arta.

7. Sztuka wykonywania kopii tradycyjnych strojów, praktykowana przez Nikolaosa Plakidasa w Katohi w Aitoloakarnanii

Nikolaos Plakidas w swoim warsztacie. Fot: Ministerstwo Kultury

Tradycja szycia i haftowania dokładnych kopii tradycyjnych strojów. Pracownia Nikolaosa Plakidasa zlokalizowana jest w gminie Kaposi, w prefekturze Aitoloakarnania i jest przykładem adaptacji greckiej sztuki szycia do współczesnego środowiska kulturowego.

8. Festiwal Świętego Piotra w Spacie

Święto św. Piotra w Spacie. Fot: Ministerstwo Kultury

Trzydniowe święto, które odbywa się 29 czerwca w Spacie. Festiwal obejmuje złożenie ofiary z byka, gulasz z mięsa ofiarnego oraz tradycyjne tańce i muzykę.

9. Impreza karnawałowa Beis w Protokklissi, Evros

Impreza karnawałowa wykonywana przez mężczyzn w Czysty Poniedziałek, w wiosce uchodźców Protokklissi w Evros. Wydarzenie jest ważnym wyrazem zbiorowej pamięci i tożsamości społeczności Protoklissi.

10. Kolędy Kryonerosa in Kalambaki, Drama

fot. Kolędy Kryoneros w Kalambaki, Dramat. Fot: Ministerstwo Kultury

Świąteczne kolędy śpiewane w antyfonii w Kalambaki w Dramie, od Wigilii aż do rana w Boże Narodzenie. Pieśni są ważnym przejawem pamięci zbiorowej społeczności Kalambaki, zwłaszcza potomków uchodźców z Kryonero we wschodniej Tracji.

Według Ministerstwa Kultury, umieszczenie 10 nowych elementów na liście jest znaczącym uznaniem dla tradycyjnej kultury Grecji i przypomnieniem o konieczności ochrony i promowania tych tradycji dla przyszłych pokoleń.

opr. Aleksandra Kozubek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne