Strona głównaAktualnościGrecjaTokio 2020: Ogień olimpijski zapłonął!

Tokio 2020: Ogień olimpijski zapłonął!

W Grecji odbyła się dziś uroczystość wzniecenia ognia olimpijskiego. W świątyni Hery w Olimpii tradycyjnie już zapalono olimpijski ogień, który zostanie przekazany organizatorom Igrzysk w Tokio. Kapłanka, w której rolę wcieliła się aktorka Xanthi Georgiou, zapaliła pochodnię od promieni słonecznych za pomocą parabolicznego lustra.

Tym razem uroczysta ceremonia ze względu na zagrożenie koronawirusem odbyła się bez udziału widzów, a liczbę uczestników ograniczono.

Po ceremonii pochodnia olimpijska rozpoczęła swoją podróż. Jako pierwsza poniosła ją złota medalistka olimpijska z Rio 2016 – Anna Korakaki z Grecji. Strzelczyni przekazała ją japońskiej lekkoatletce Noguchi Mizuki, zwyciężczyni olimpijskiego maratonu w Atenach w 2004 roku.

Po trwającej siedem dni greckiej części sztafety olimpijskiej, 19 marca, ogień ma być przekazany na starożytnym stadionie w Atenach organizatorom Igrzysk w Tokio.

W Japonii, z pomocą 10 000 osób, pochodnia przemierzy wszystkie 47 prefektur kraju. Podróż ognia w Kraju Kwitnącej Wiśni będzie trwać 121 dni. Na stadion olimpijski w stolicy Japonii dotrze 24 lipca, aby rozpalić znicz podczas ceremonii otwarcia Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020.

MM

zdjęcia: Greg Martin/IOC
olympic.org

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne