Strona głównaRozmaitościZwyczaje i obrzędy greckiePiątek trzynastego. Jak to wygląda w Grecji?

Piątek trzynastego. Jak to wygląda w Grecji?

Wielu ludzi w polskich domach wstało dziś z nastawieniem, że zdarzy się coś niedobrego. Będą uważać na czarne koty przebiegające im drogę, będą się łapać za guzik na widok kominiarza, będą unikać przechodzenia pod drabiną. To tylko część rzeczy, które mogą przynieść pecha w piątek trzynastego w Polsce. A jak to wygląda w Grecji? Dowiedzmy się co nieco o zwyczajach i przesądach panujących wśród Greków.

Pierwszy rozdźwięk między Polską i Grecją to data tego „pechowego” dnia. Polacy drżą o swój los w każdy piątek wypadający trzynastego dnia miesiąca, natomiast Grecy spodziewają się pecha we wtorki, również trzynastego. Zachodnie zwyczaje mają się tu jednak dobrze, co pozwoliło szaleństwu piątku trzynastego rozgościć się też w Grecji. Drodzy Grecy, jak to jest, straszniejszy jest wtorek czy piątek trzynastego?

Wracając jednak do zabobonów i symboliki.

zle mati1
W Grecji należy uważać na komplementy. Złe Oko czujnie obserwuje i tylko czeka na taką okazję, żeby kogoś zauroczyć. Jeśli ktoś pochwalił twój dzisiejszy strój albo zachwycił się nowym meblem w twoim domu, a chwilę potem coś się rozlało, spadło, potłukło, to znak, że dopadło cię Złe Oko. W tej sytuacji najlepiej udać się po niebieski amulet, który ma chronić przed takim niechcianym zauroczeniem. Niektóre źródła polecają również metody z użyciem czosnku albo plucia za siebie, ale tych nie polecamy. Naszyjnik z ładnym niebieskim kamieniem jest przynajmniej atrakcyjny.

rozbite lustro

Obecny jest też lęk przed stłuczonym lustrem, które niesie za sobą lata nieszczęścia, przechodzeniem pod drabiną czy rozsypaną solą. Tu Grek przybije sobie piątkę z Polakiem. Nas też to martwi.

Należy również unikać zwiędłych kwiatów w mieszkaniu oraz trzymania starych kalendarzy dłużej niż to konieczne. To nic dobrego nie wróży.

Ciekawie przedstawia się wręczanie prezentów w postani wody kolońskiej. Podobno kiedy dostaje się taki prezent należy wręczyć ofiarodawcy monetę. Jeśli tak się nie stanie, wasza znajomość może znaleźć się w jakimś niebezpieczeństwie.

pusty portfel

Zawsze warto mieć jakieś drobne w portfelu czy na koncie, ponieważ pieniądz przyciąga pieniądz zdaniem Greków. Zostawianie portfela zupełnie pustego może nas narazić na finansowe tarapaty, natomiast kilka ostatnich centów powinno przynieść przypływ gotówki.

Są też pozytywy. Owoc granatu w greckim folklorze symbolizuje czasy pełne szczęścia, płodoności i dobrobytu. Istnieje zwyczaj przynoszenia granata kiedy idziemy w odwiedziny w sylwestra i rozbijania go na progu gospodarza, co ma przynieść szczęście mieszkańcom.

Opr.: Monika Szarek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne