Strona głównaAktualnościGrecjaŚwiatowi przywódcy zjeżdżają do Aten na paradę wojskową w dwusetną rocznicę Niepodległości...

Światowi przywódcy zjeżdżają do Aten na paradę wojskową w dwusetną rocznicę Niepodległości Grecji

Grecja przygotowuje się do spektakularnej parady wojskowej z okazji dwustulecia kraju.

Parada odbędzie się na oczach wielu zagranicznych dygnitarzy, którzy mają przybyć do Aten w środę.

Wydarzenia obejmują spotkania rosyjskich, brytyjskich i francuskich urzędników z premierem Kyriakosem Mitsotakisem oraz państwową kolację wydaną przez prezydent Grecji – Katerinę Sakellaropoulou.

Zwieńczeniem będzie parada wojskowa w Dniu Niepodległości Grecji – 25 marca.

Parada wojskowa odbędzie się w czwartek rano przed greckim parlamentem i pomnikiem Nieznanego Żołnierza na placu Syntagma.

Jednak ze względu na pandemię koronawirusa pierwotny program musiał zostać zmodyfikowany i tylko część sił zbrojnych i sił bezpieczeństwa będzie uczestniczyła w wydarzeniu.

Niemniej oczekuje się, że parada będzie imponująca ze względu na wyjątkową dwusetną rocznicę.

Nowym elementem tradycyjnej defilady wojskowej będą Evzones na koniach.

Evzone są znani ze swojego charakterystycznego munduru, który powstał z ubioru noszonego przez Greków z kontynentu i środkowej części Peloponezu, którzy walczyli z okupacją osmańską.

Premier Mitsotakis i jego żona, Mareva Grabowski-Mitsotaki, powitają wszystkich gości w nowo wyremontowanej Galerii Narodowej w środę o 18:15, gdzie premier oraz minister kultury – Lina Mendoni i dyrektor Galerii Narodowej- Marina Lambraki-Plaka wygłoszą przemówienia, a następnie następi zwiedzanie Galerii.

W wydarzeniu wezmą również udział prezydent Sakellaropoulou, ambasador Francji w Grecji Patrick Maisonneuve, ambasador Wielkiej Brytanii Kate Smith, przewodnicząca Komitetu „Grecja 2021” Gianna Angelopoulos-Daskalaki i jej mąż Theodoros Aggelopoulos oraz przewodniczący Muzeum Luwru Jean-Luc Martinez.

Obrady dnia zakończy oficjalna kolacja w Pałacu Prezydenckim o 20:30.

W czwartek, w Dzień Niepodległości Grecji, ciesząca się międzynarodowym uznaniem sopranistka, Anastasia Zannis zaśpiewa hymn narodowy, gdy grecka flaga zostanie podniesiona na Akropolu o godzinie 8:00.

Liturgia odbędzie się w Katedrze Metropolitalnej w Atenach o godzinie 8:30, a następnie o godz. 9:20 pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza na placu Syntagma odbędzie się ceremonia złożenia wieńców.

Parada wojskowa rozpocznie się o godzinie 10:00 w obecności wszystkich przywódców politycznych i wojskowych oraz gości odwiedzających.

Po paradzie premier Mitsotakis spotka się z księciem Karolem w rezydencji Maximosa o godzinie 12:30, przed jego odlotem o 14:45.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne