Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja zapewnia nurkom dostęp do 91 wraków statków i samolotów

Grecja zapewnia nurkom dostęp do 91 wraków statków i samolotów

Greckie Ministerstwo Kultury pod kierownictwem Centralnej Rady ds. Zabytków umożliwia nurkom rekreacyjnym dostęp do 91 wraków statków i samolotów w całym kraju.

Zgodnie z decyzją rady, 91 rwraków statków i samolotów jest pierwszymi z serii wraków udostępnionych nurkom w celach rekreacyjnych, poinformowało ministerstwo.

Wraki wyselekcjonowane przez Eforat Podwodnych Starożytności Ministerstwa Kultury pochodzą z okresu 1868 – 1970, najczęściej pochodzą z okresu II wojny światowej i znajdują się na głębokości do 120 metrów.

Zachodnie wybrzeże Naksos, wrak statku na głębokości 34 metrów. / fot. Ministerstwo Kultury

Prowadzone są badania i gromadzone danych na temat wielu wraków statków, w tym zatopionych samolotów wojennych i statków w Attyce, w regionie Morza Egejskiego Południowego i Północnego, na Krecie, w Macedonii Środkowej, w regionie Wysp Jońskich, w zachodniej i środkowej Grecji, w Epirze, Peloponez i Tesalia.

fot. Ministerstwo Kultury

Rozwój turystyki nurkowej jest kluczowym priorytetem dla greckiego rządu, który w zeszłym roku przyjął ustawę, która upraszcza procedury tworzenia parków nurkowych i morskich. Umożliwia po raz pierwszy odwiedzanie podwodnych zabytków i wraków statków w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Prowincja Kynouria planuje utworzenie parku nurkowego na wschodnim Peloponezie.

fot. Ministerstwo Kultury

Poprzednia wspólna decyzja ministerialna zatwierdziła również utworzenie parku nurkowego o powierzchni 1704 m2 w pobliżu nadmorskiego miasta Tyros, który będzie pierwszym takim parkiem w kraju.

Według minister – Liny Mendoni, chronione obszary podwodne Grecji opowiadają o współczesnej greckiej historii, a jednocześnie wykazują duży potencjał wzrostu, ponieważ wycieczki podwodne są specjalną, niezwykle interesującą formą turystyki, która przyciąga turystów o wysokim poziomie dochodów.

Wysepka Proti, niedaleko Messynii na Peloponezie/ fot. Ministerstwo Kultury

„Inauguracja podwodnego muzeum na wysepce Peristera, w pobliżu Alonissos, w sierpniu zeszłego roku i międzynarodowa promocja, którą ono przyciągnęło, dowodzą międzynarodowego zainteresowania turystyką nurkową i perspektyw, jakie otwiera” – powiedziała Mendoni.

Podwodne Muzeum Alonissos. / fot. Ministerstwo Kultury

Minister kultury podkreślił, że połączenie parków nurkowych z podwodnymi obszarami, w których znajdują się i chronią historyczne wraki statków, jest wielką zaletą dla Grecji. „Musimy to wykorzystać, ponieważ dodaje wartości turystyce i stwarza warunki dla zrównoważonego rozwoju lokalnych społeczności” – oświadczyła.

Źródło: culture.gov.gr

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne