Strona głównaAktualnościGrecjaStudentom w Grecji bardziej opłaca się dzielić koszty większego mieszkania

Studentom w Grecji bardziej opłaca się dzielić koszty większego mieszkania

Rosnące ceny czynszu w Attyce przywracają trendy, które już dawno wyszły z mody, dla studentów szukających najlepszych opcji zakwaterowania – dzielenie się i szukanie mieszkania na długo przed sezonem akademickim, a nie pod koniec sierpnia, jak było w zwyczaju w poprzednich latach.

Powodem jest oczywiście fakt, że nie ma zbyt wielu nieruchomości dostępnych do wynajęcia. Sytuacja jest wyraźnie trudniejsza znacznie w przypadku małych mieszkań, które stają się popularne ze względu na relatywnie niski koszt całkowity, w porównaniu z większymi nieruchomościami.

W zależności od powierzchni lokalu oraz tego, czy współdzielenie go jest możliwe, studentom najbardziej opłaca się szukać większego, dwupokojowego mieszkania, ponieważ średni koszt za metr kwadratowy jest bardziej rozsądny w porównaniu do nieruchomości liczącej sobie 40-45 metrów kwadratowych.

W centrum Aten średnia cena wywoławcza mieszkania zbliża się lub nawet przekracza 9 euro za metr kwadratowy. W rzeczywistości, w przypadku jeszcze trudniejszych do znalezienia małych mieszkań i kawalerek, cena wywoławcza może przekroczyć nawet 11 euro za metr kwadratowy.

Jednocześnie większa nieruchomość może mieć cenę wywoławczą 8 euro za metr kwadratowy. Ostatecznie cena za miesiąc jest podobna, ale najemca zyskuje większą powierzchnię i może zamieszkać w towarzystwie, dzieląc koszty i wydatki związane z zakwaterowaniem.

Wysokie ceny wynajmu są czynnikiem, który studenci powinni wziąć pod uwagę. Obecnie na rynku oferowane są nieruchomości, które w przeszłości zostały wyremontowane i umeblowane z myślą o wykorzystaniu ich w formie krótkoterminowego najmu. Ponieważ jednak znajdują się w obszarach, które nie są zbyt popularne wśród turystów zza granicy, ich właściciele postanawiają skoncentrować się na studentach.

W związku z tym pojawiają się ogłoszenia dla w pełni wyposażonych nieruchomości, których cena obejmuje wszystkie istotne koszty, takie jak choćby rachunki za media. Zasadniczo właściciele tych lokali starają się je wynająć, stosując najem krótkoterminowy.

opr. Natalia Zientek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne