Strona głównaAktualnościWydarzeniaKreta: Limitowana trasa koncertowa -Janis Haroulis

Kreta: Limitowana trasa koncertowa -Janis Haroulis

„Chcesz poznać, zrozumieć i pokochać Kretę, wsłuchaj się w jej muzykę”– usłyszałam lata temu od zaprzyjaźnionego Kreteńczyka z mojej ukochanej wioski Spili. Te słowa są w moim sercu do dzisiaj, choć drogiego mi Kreteńczyka już z nami nie ma. Wsłuchuję się jednak, za jego przyjacielską radą w muzykę Krety i za każdym razem mnie ona zadziwia, zachwyca, zastanawia. Sprawia, że budzą się we mnie najbardziej skrywane emocje i czuję potrzebę poznawania jej i odkrywania, wciąż na nowo.

Jednym z najbardziej ukochanych twórców muzyki jest dla mnie Ιωάννης Χαρούλης- Joannis Haroulis, chłopak urodzony i wychowany na Krecie. To na naszej wyspie uczył się gry na lauto( kreteński instrument muzyczny- lutnia) i tutaj dawał swe pierwsze koncerty. W 2002 pojechał do Aten by wziąć udział w koncercie poświęconemu niezwykłemu kreteńskiemu artyście- Nikosowi Xilouris. Z tego koncertu powstał wyjątkowy album, zatytułowany „Matko, kiedy przyjdą moi przyjaciele”- Σαν έρθουν μάνα οι φίλοι μου. Od tego czasu jego kariera muzyczna zaczęła się niezwykle rozwijać.

Był i jest zapraszany na koncerty czy do muzycznej współpracy artystycznej z największymi muzykami Grecji: M. Theodorakis, Stavros Harchakos, D. Stavropoulos.

Haroulis daje też wiele koncertów zagranicznych, na których gromadzi zawsze liczną publiczność europejską.

Jest niezwykle charyzmatycznym muzykiem, kompozytorem, który wraz z zespołem wykorzystuje w swej twórczości lokalne instrumenty z Krety- lauto, mandolinę. W wyjątkowy sposób łączy muzykę Krety z elementami współczesności, rocka nawet. Komponuje cudowne, bardzo emocjonalne, liryczne utwory, w których greckie ludowe brzmienie przenika się z nowoczesnością, tworząc piękną, oryginalną spójność.

Dzisiaj spieszę Wam donieść, że ukochany, uwielbiany, nie tylko przeze mnie ale, wiem, że i przez wielu z Was, przyjeżdża na Kretę. Haroulis ze swymi muzykami dadzą cztery wyjątkowe koncerty, w dwóch pierwszych tygodniach sierpnia.

VAMOS- CHANIA, 6 sierpnia, sobota, godz. 21:00
FORTEZZA RETHYMNO, 8 sierpnia godz.21:00
ARKALOCHORII- otwarty teatr miejski, 10 sierpnia godz. 21:00
PACHIA AMMOS- LASSITHI, 13 sierpnia godz.21:00 w porcie

Bilet wstępu 15e- już ruszyła sprzedaż i rezerwacja. Sprawdźcie koniecznie na ticketservices.gr. Tu znajdziecie też całą, tegoroczną trasę koncertową w Grecji .

W tym roku Janis Haroulis i jego muzycy, rozpoczynając letnie koncerty, obiecują nam podzielić się swoimi piosenkami, muzyką, ale też radością, dobrą zabawą i energią, jakich tak bardzo nam wszystkim w ostatnim czasie brakuje. Grecki klimat, kreteński akcent i charyzma Haroulisa z pewnością pojawią się tego lata, a na koncertach muzycy zagrają stare, uwielbiane utwory oraz te najnowsze.

Haroulis z pewnością znów urzeknie nas swoim charakterystycznym głosem, zabierając w muzyczną podróż po Krecie czy Grecji. Obiecuje też zaśpiewać kilka utworów z najnowszego albumu: Koliber- Κολιμπρι. Jest to album pełen głębokich myśli, emocji, przemyśleń, które uświadamiają nam, że wszelkie trudności, jakich doświadczamy, możemy pokonać razem, wspólnymi siłami i w jedności.

Dla tych, którzy znają i lubią muzykę Haroulisa, i dla tych, którzy mają ochotę go poznać, poniżej kilka moich ukochanych utworów oraz link do zapowiedzi najnowszego albumu.

Do zobaczenia na koncertach, miejcie się dobrze.

Sylwia Wasielak

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne