Strona głównaAktualnościGrecjaSNF sfinansuje budowę trzech nowych szpitali w Grecji

SNF sfinansuje budowę trzech nowych szpitali w Grecji

Stavros Niarchos Foundation (SNF) przeznaczy około 750 milionów dolarów na zaprojektowanie i budowę trzech nowoczesnych szpitali w Komotini, Salonikach i Sparcie, w ramach starań na rzecz poprawy opieki zdrowotnej poza stolicą Grecji.

Placówka, która zostanie wybudowana na obrzeżach Saloników, będzie dedykowanym szpitalem pediatrycznym, który będzie oferował wszystkie kluczowe usługi, od ratownictwa i specjalności chirurgicznych, po kardiologię, hemodializę i onkologię, a także intensywną opiekę neonatologiczną i pediatryczną. W sąsiednim budynku powstanie poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Przyszły szpital w Komotini będzie świadczyć wszystkie usługi szpitala ogólnego i współpracować z siecią lokalnych ośrodków opieki zdrowotnej we Wschodniej Macedonii i Tracji. Zastąpi również Szpital Ogólny Sismanogleio, który został zbudowany w 1937 roku, co czyni go jednym z najstarszych nadal działających szpitali w Grecji.

Obiekt będzie zaopatrzony w dach fotowoltaiczny, który zaspokoi znaczną część zapotrzebowania szpitala na energię elektryczną, a systemy geotermalne zapewnią odpowiednie ogrzewanie.

Nowy szpital w Sparcie zastąpi istniejący już szpital, działający od 1953 roku. Będzie zapewniał doraźną opiekę drugorzędową dla dorosłych i dzieci oraz obejmował specjalizacje medyczne i chirurgiczne, takie jak kardiologia i urologia. Wyposażony zostanie także w oddziały ginekologiczne, pediatryczne i intensywnej opieki medycznej.

Fundacja podała, że wszystkie trzy szpitale mają zostać uruchomione pod koniec 2025 roku. Projekt SNF działa przy współpracy z Renzo Piano Building Workshop (RPBW) i Betaplan.

opr. Natalia Zientek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne