Strona głównaKulturaOko kulturySkiatos: W dawnym domu poety Zizisa Economou mieści się teraz muzeum

Skiatos: W dawnym domu poety Zizisa Economou mieści się teraz muzeum

Mieszczący się na wyspie Skiatos dom rodzinny znanego, greckiego poety został przemieniony w muzeum by, zgodnie z jego życzeniem, „dołożyć się do dziedzictwa kulturowego Skiatos”, głosi komunikat wydany przez władze wyspy.

Po śmierci poety w 2005 roku, nieruchomość została przekazana władzom Skiatos w celach kulturowych. Po restauracji miejsca przy użyciu regionalnych i lokalnych funduszy, zaczęto przeobrażać dom w muzeum, co pozwala odwiedzającym dowiedzieć się więcej o poecie i która teraz daje odwiedzającym szansę dowiedzenia się więcej o poecie i zaangażowania się w jego prace w angażujący sposób angażujący dzięki technologii rzeczywistości rozszerzonej.

“Niezwykłym dla mnie jest widzieć dom mojego wujka, prawie 20 lat po jego śmierci, teraz istniejący jako muzeum,” powiedziała bratanica poety, Zoe Economou podczas niedawnej inauguracji muzeum.

fot. Skiathoslife.gr

Powtarzając sentyment greckiego poety, burmistrz Skiatos Thodoris Tzoumas powiedział, że „muzeum jest hołdem dla wybitnego przedstawiciela greckiej i skiatańskiej kultury i działa jako ambasador dziedzictwa kulturowego wyspy dla każdego, kto je odwiedzi”.

Tzoumas podziękował Leo Mergelowi- niemieckojęzycznemu przyjacielowi Zizisa Economou oraz Skiatańskiej Organizacji Kultury, Sportu i Młodzieży za ich wkład w powołanie muzeum do życia.

Na inaugurację przybyli miejscowi urzędnicy i członkowie społeczności, a także wielbiciele wyspy z Grecji i zagranicy.

Zisis Economou był wysoce cenionym poetą i filozofem urodzonym na Skiatos 25 kwietnia 1911 roku. Jest znany za swój wybitny wkład w grecką literaturę i filozofię. W 1977 roku otrzymał nagrodę za całokształt twórczości od Akademii Ateńskiej, a w 1995 r. został uhonorowany Państwową Nagrodą Poetycką. Jako wybitna postać międzywojennego pokolenia greckich poetów, jego twórczość obejmowała szeroki wachlarz tematów i niuansów stylistycznych. Zisis Economou zmarł 3 sierpnia 2005 roku.

opr. Magdalena Bonawenturska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne