Sekrety tradycyjnej greckiej kawy

Nie ma wątpliwości, że grecka kawa jest jedną z najbardziej znanych i najsmaczniejszych tradycji kulinarnych tego kraju, ale dlaczego w dzisiejszych czasach, kiedy mamy do czynienia z kawą rozpuszczalną i ekspresami Nespresso, Grecy trzymają się tej wielowiekowej metody?

Kawa po raz pierwszy trafiła do Azji Mniejszej z Bliskiego Wschodu, konkretnie z Jemenu, w XV wieku. Słowo „kawa” pochodzi z języka arabskiego.

W połowie XVI wieku dotarła do serca imperium osmańskiego i zaczęła rozprzestrzeniać się w jego prowincjach, w tym w Grecji.

Grecka metoda przygotowania kawy jest najprostsza, co być może tłumaczy jej długowieczność. Drobno zmielone ziarna kawy, z cukrem do smaku, gotuje się delikatnie w specjalnym garnku zwanym po grecku briki.

Wymaga to czasu, czujnego oka i cierpliwości – nie można zostawić pełnej briki i skupić się na innych czynnościach, ponieważ bardzo łatwo można przegotować kawę i w ten sposób zniszczyć jej smak.

To właśnie kulturalne życie wokół greckiej kawy wyjaśnia, dlaczego metoda ta jest tu wciąż popularna. Staranność, umiejętności i skrupulatne przygotowanie, które są niezbędne do przygotowania idealnej filiżanki kawy, doskonale sprawdzają się w sytuacjach towarzyskich.

Historyczne i kulturowe znaczenie greckiej kawy

Powitanie gościa starannie przygotowaną filiżanką greckiej kawy, a nie pospieszna filiżanka rozpuszczalnego napoju świadczy o naszym przyjaznym nastawieniu.

Chociaż grecką kawę podaje się w małych ilościach, rozmowa przy niej może być długa. Jeśli dodamy do tego drobne słodycze, które często towarzyszą filiżance kawy – takie jak słodycze łyżkowe czy loukoumi – to zwykła kawa stanie się okazją do spotkania.

Oczywiście istnieje również tradycja czytania z filiżanki – sprawdzania resztek fusów na dnie, aby przepowiedzieć czyjąś przyszłość.

W dzisiejszym szybkim świecie, to właśnie troska i czas poświęcony na stworzenie idealnej filiżanki greckiej kawy wyjaśnia, dlaczego większość ludzi tutaj nadal lubi gotować swoją kawę, utrzymując żywy związek z tradycją gastronomiczną sięgającą wieków.

Dodatkowo, zespół badaczy odkrył, że grecki napój zawiera dużą ilość polifenoli, co oznacza, że jego picie może faktycznie pomóc oczyścić tętnice i ograniczyć rozwój chorób serca.

Jednak to nie pierwszy raz, kiedy naukowcy chwalą grecką kawę za jej korzyści zdrowotne. Szkoła Medyczna Uniwersytetu w Atenach również znalazła dowody na to, że grecka kawa sprzyja długowieczności, w ramach badań nad dłuższą niż zwykle długością życia mieszkańców greckiej wyspy Ikaria.

Mieszkańcy Ikarii mają średnio dłuższą średnią długość życia niż ogół populacji, a wielu z nich żyje ponad 90, a nawet ponad 100 lat. Badania wykazały, że 87 procent osób biorących udział w badaniu piło codziennie od 3 do 4 filiżanek greckiej kawy.

opr. Zofia Dalke

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne