„Faliron: Between Two Worlds”, wystawa prezentująca niektóre z najważniejszych odkryć z wykopalisk ratowniczych nektopoli Faliron, w delcie zatoki Faliron, na południe od Aten, została zainaugurowana w weekend w Muzeum Archeologicznym w Pireusie.
Wykopaliska ratownicze w miejscu, gdzie miało powstać Centrum Kultury Fundacji Stavros Niarchos, trwały w latach 2012-2016 i ujawniły rozległy cmentarz 1500 starożytnych greckich szkieletów datowanych na VIII-V wiek p.n.e. Ujawniły również niezwykły masowy grób 80 szkieletów, z których 36 było w kajdanach.
Wystawa „Falirothen: Between Two Worlds” podzielona jest na cztery sekcje: Dwie pierwsze skupiają się głównie na attyckich zwyczajach pogrzebowych, w okresie wczesnego i późnego archaicznego okresu. Koncentrują się na przedmiotach, które towarzyszyły zmarłemu, ale także na tych, które były częścią rytuału opieki nad nim w ostatniej drodze.
Trzecia część poświęcona jest ceramice prototaktycznej, natomiast czwarta przedstawia trzy pochówki, które zostały zbadane pod kątem bioarcheologicznym, przedstawia tożsamość pochowanych osób i snuje narrację o elementach historii ich życia.
Pierwsze dowody na istnienie cmentarzyska w delcie Faliro odnotowano już w 1864 roku, natomiast na początku XX wieku przeprowadzono dwa wykopaliska ratownicze na niewielką skale. To ostatnie ujawniło niespotykane – jak na ówczesne wyobrażenia – znalezisko grupowego pochówku 18 dorosłych osób, które zostały stracone.
Systematyczne wykopaliska na tym terenie przeprowadzono podczas ostatniej budowy Centrum Kultury Fundacji Stavros Niarchos (SNFCC) w miejscu dawnego toru wyścigowego.
opr. Zofia Dalke