Strona głównaAktualnościGrecjaRestauracje, kawiarnie, kluby nocne zostana zamknięte we wtorek w Grecji...

Restauracje, kawiarnie, kluby nocne zostana zamknięte we wtorek w Grecji z powodu strajku

Wiele restauracji, kawiarni i barów zostanie zamkniętych we wtorek w całej Grecji z powodu strajku pracowników w branży usługowej.

Panhelleńska Federacja Zawodów Restauracyjnych i Pokrewnych (POESE), związek zawodowy reprezentujący pracowników branży usługowej i turystycznej oraz inne grupy pracownicze, wezwała do 24-godzinnego strajku.

Strajkują  z powodu nowych środków związanych z koronawirusem i wsparcia rządu dla branży restauracyjnej.

Aby odwiedzić jakąkolwiek jadalnię wewnątrz lub na zewnątrz, w tym kawiarnie, restauracje i bary, klienci muszą teraz okazać dowód szczepienia, wyzdrowienia z wirusa lub negatywny wynik testu wykonany w ciągu 48 godzin.

Restauratorzy twierdzą, że restrykcje spowodowały drastyczne ograniczenie działalności, a także postawiły pracowników w ryzykownej sytuacji, ponieważ mogą mieć do czynienia z klientami, którzy nie chcą okazywać wymaganej dokumentacji.

Według POESE, od czasu wejścia w życie nowych środków, działalność w barach, restauracjach i kawiarniach w Grecji została zmniejszona od 30% do 50%.

Lista wniosków wydanych przez POESE obejmuje wsparcie finansowe ze strony państwa na wzór tego, które zostało udzielone na początku pandemii, a także pomoc na czynsz i koszty energii oraz obniżenie stawki podatku od towarów i usług (VAT) z 24% do 6 %.

Liderzy związków zawodowych podkreślili, że przemysł usługowy był jednym z pierwszych, który zamknęto .

„W porównaniu z innymi miejscami, branża usługowa wykazywała wysoki wskaźnik szczepień, pomimo kosztów i trudności związanych z prowadzeniem takich firm” – powiedział POESE w oświadczeniu.

Jest prawdopodobne, że wtorkowy strajk będzie jednym z największych w którym w całym kraju wezmą udział niezliczone firmy.

Nowe zasady dotyczące certyfikatów Covid w Grecji

W minioną sobotę w Grecji wprowadzono nowe przepisy, aby zwalczyć wzrost liczby infekcji koronawirusem, koncentrując się na ograniczeniu niezaszczepionym osobom wstępu do sklepów detalicznych, banków, salonów fryzjerskich, kawiarni/restauracji na świeżym powietrzu bez testów.

Klienci muszą przedstawić zaświadczenie o pełnym szczepieniu lub zaświadczenie o wyzdrowieniu z Covid w ciągu ostatnich sześciu miesięcy lub negatywne wyniki testu szybkiego / PCR, aby wejść do sklepów, w tym centrów handlowych, salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz firm zajmujących się wellness, restauracji, ogrodów zoologicznych i obszarów rozrywki.

Wyjątkiem od tej reguły są apteki, kościoły i supermarkety. Ponadto młodzi ludzie w wieku od 4 do 17 lat mogą przedstawić negatywne autotesty jako alternatywę dla powyższych certyfikatów.

Osoby bez testów mogą zamawiać towar telefonicznie lub przez Internet oraz fizycznie odebrać towar poza sklepem.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne