Strona głównaAktualnościGrecjaPrzewoźnicy towarowi korzystają z krajowej sieci kolejowej

Przewoźnicy towarowi korzystają z krajowej sieci kolejowej

Sektor kolejowy w Grecji stanowi tylko 1 procent wszystkich przejazdów pasażerskich i 1,5 procent przewozu towarów na kilometr, a rynek kolejowy jest jeszcze mniejszy niż w Luksemburgu, wynika z danych lokalnego urzędu ds. regulacji kolei (RAS).

W Luksemburgu, który jest mniej więcej wielkości prefektury Pella w północnej Grecji, kolej stanowi 4,7 procent wszystkich przewozów pasażerskich i 2,2 procent tonokilometrów. Nawet kraje, które są znacznie mniejsze pod względem wielkości i liczby ludności, jak Estonia i Chorwacja, transportują więcej ludzi i ładunków na kilometr niż Grecja, która zostaje w tyle w transporcie kolejowym w UE.

Krajowy rynek kolejowy ma jednak znaczny potencjał wzrostu, o czym świadczy włoskie przejęcie operatora kolejowego TrainOSE i jego zainteresowanie Rosco, firmą zajmującą się konserwacją linii kolejowych. Ponadto inne firmy są również zainteresowane wykorzystaniem krajowej sieci kolejowej.

Założona w 2016 r. spółka Rail Cargo Logistics Goldair, spółka z kapitałem mieszanym austriackiej grupy Rail Cargo (jednostka zajmująca się transportem austriackiego operatora państwowego ÖBB) i grecka firma transportowo-magazynowa Goldair, była pierwszym takim operatorem, który uzyskał licencję w Grecji, po szkoleniu TrainOSE i Stasy, firmy zarządzającej stacjonarnymi środkami transportu publicznego w Atenach.

Pierwsze pociągi Rail Cargo wyjechały na trasy kilka tygodni temu. Firma koncentruje się na rynku przewozów towarowych i ma oferować usługi na trasach Piraeus, Aspropyrgos, Thessaloniki i Idomeni.

Drugą taką firmą, która otrzymała licencję, jest Piraeus Europe Asia Rail Logistics (PEARL), która zapewnia obsługę logistyki kolejowej i inne usługi spedycyjne do i z Pireusu oraz innych greckich portów, świadcząc usługi kolejowe głównie w interesie chińskiej firmy Cosco. Firma, która koncentruje się również na transporcie towarowym, nie rozpoczęła jeszcze świadczenia usług.

Ponieważ kontroluje ona 95 procent rynku wewnętrznego, nie oczekuje się, że TrainOSE stanie w obliczu ostrej konkurencji ze strony nowych przewoźników.

Transport towarowy koleją jest najsłabiej rozwiniętym sektorem rynku kolejowego, przy przychodach nieprzekraczających 20 procent całości. Według RAS przychody sektora kolei greckiej w 2016 r. wyniosły 62 miliony euro, a tylko 12 milionów dotyczyło transportu towarowego. Sytuacja ta jest spowodowana głównie koncentracją kraju na rozwoju transportu drogowego i pasażerskiego w oparciu o drogi. Rzeczywiście, do niedawna największy port w kraju, Pireus, nie miał połączenia kolejowego. Mimo że od dawna ma połączenie kolejowe, linia do portu w Salonikach wymaga znacznej modernizacji.

Opr.: Monika Szarek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne