Strona głównaAktualnościGrecjaPożegnanie światowej sławy kompozytora

Pożegnanie światowej sławy kompozytora

Trumna z ciałem zmarłego Mikisa Theodorakisa zostanie wystawiona przez trzy dni w Katedrze Metropolitalnej w Atenach (Plateia Mitropoleos- Pandrosou 1), od wtorku 7 września do środy 8 września, gdzie będzie można oddać hołd zmarłemu:

  • poniedziałek od 15:00 do 17:00
  • wtorek od 10:00 do 19:00
  • środa od 10:00 do 16:00

W środę po południu odbędzie się „ceremonia pożegnania”. Jeszcze tego samego dnia ciało kompozytora zostanie przewiezione na Kretę do miejscowości Galatas, położonej ok. 5 km od miasta Chania. W czwartek rozpocznie się nabożeństwo żałobne w intencji kompozytora Theodorakisa, a po niej odprowadzenie ciała na miejscowy cmentarz.

Mikis Theodorakis odszedł 2 września 2021 w wieku 96 lat. Premier Kyriakos Mitsotakis ogłosił trzydniową żałobę narodowa po śmierci artysty.

„Mikis Theodorakis odchodzi do wieczności. Jego głos został uciszony, a wraz z nim uciszony został cały hellenizm” – oznajmił premier Grecji.

„Pozostawia nam spuściznę w postaci swoich piosenek, działań politycznych, ale także swojego wkładu narodowego w krytycznych momentach. Wszyscy Grecy dziś płaczą” – dodał.

Theodorakis urodził się w 1925 r. na wyspie Chios, studiował muzykę w Atenach i w Paryżu. Uważany jest także za ważną postać na greckiej scenie politycznej – najpierw działał w antyfaszystowskim ruchu oporu, potem walczył w szeregach komunistów w wojnie domowej (1946-1949), następnie występował przeciwko tzw. dyktaturze pułkowników (1967-1974), którzy zakazali grania i słuchania jego utworów.

Zesłany, a potem internowany, w wyniku międzynarodowych interwencji wyjechał na emigrację, z której wrócił do kraju witany jak bohater. Sprawował później funkcję posła i ministra.

Kompozytor Mikis Theodorakis pozostawił po sobie niewiarygodną wręcz liczbę dzieł. Oprócz ponad tysiąca pieśni skomponował bardzo wiele nieodkrytych dotąd dzieł muzyki poważnych, w tym pięć oper, kilka symfonii, koncerty na instrumenty solowe i orkiestrę, balet i muzykę kameralną. Tworzył nie tylko do „Greka Zorby”, ale też „Z”, „Phaedry” czy „Serpiko”. Jego utwory wykonywali m.in. Beatlesi, Edith Piaf oraz Shirley Bassey.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne