Strona głównaAktualnościGrecjaPort Piraeus coraz bliżej przyjęcia statków wycieczkowych nowej generacji

Port Piraeus coraz bliżej przyjęcia statków wycieczkowych nowej generacji

Wraz z ostatecznym terminem składania ofert na rozbudowę portu rejsowego, który mija pod koniec tego miesiąca, port Piraeus zbliża się o krok do przyjęcia największych statków wycieczkowych na świecie.

Zgodnie ze specyfikacją rozbudowy portu pasażerskiego w południowej części portu, na którą Piraeus Port Authority (OLP) przeznaczył 169 milionów euro (w tym VAT), Piraeus po zakończeniu projektu będzie mógł obsłużyć do czterech rejsów statków nowej generacji o długości przekraczającej 400 metrów.

Oczekuje się, że rozwój pozwoli Pireusowi stać się portem macierzystym dla statków wycieczkowych, czyli portu, w którym pasażerowie zaczynają i kończą swoje rejsy, co zapewni większą wartość dodaną zarówno portowi, jak i lokalnej gospodarce.

Pomimo ogólnego wzrostu w greckiej turystyce roczne dochody z rejsów pozostały niezmienne w ostatnich latach i dają około 500 milionów euro. Stając się portem macierzystym, Piraeus może lepiej konkurować z portami we Włoszech i Hiszpanii, gdzie dochody z tego sektora są znacznie wyższe na rynku rejsów wycieczkowych.

Projekt jest finansowany z dotowanych przez Unię Europejską Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia (NSRO), w szczególności w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Attyka.

Jednocześnie projekt jest zgodny ze zobowiązaniami umownymi chińskich właścicieli OLP do zainwestowania 300 milionów euro w okresie od 2017 do 2022 roku. O ile nie zostanie przedłużony czas wysyłania zgłoszeń, prawdopodobne jest, że wykonawca zostanie ogłoszony w październiku.

Oprócz wyżej wymienionego projektu, OLP dokonuje obecnie napraw w infrastrukturze w Pier I. Jednocześnie ogłosił wezwania do dostarczenia nowego sprzętu, takiego jak dźwigi towarowe, dźwig piętrowy, wymiana sprzętu elektromechanicznego w istniejących podstacjach i systemach informacyjnych.

Firma Morevoer ogłosiła również zamiar wybudowania nowego magazynu o powierzchni 47 000 metrów kwadratowych za terminalem samochodowym.

Opr.: Monika Szarek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne