Strona głównaAktualnościGrecjaPolskie Jastrzębie ćwiczą w Araxos

Polskie Jastrzębie ćwiczą w Araxos

W greckiej bazie Araxos na Półwyspie Peloponeskim trwają dwutygodniowe ćwiczenia polskich i greckich F-16 z cyklu „Squadron Exchange” – relacja i zdjęcia por. pil. Łukasza Gradzińskiego z 31 BLT.
Gospodarzem ćwiczenia jest 335 „tygrysia” eskadra Sił Powietrznych Grecji. Stronę polską reprezentuje komponent lotniczy złożony z pilotów 31 i 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz personelu technicznego i zabezpieczającego z 31. BLT. Do Grecji przebazowano sześć „Jastrzębi” w wersji dwu i jednomiejscowej.

Celem ćwiczeń jest wymiana doświadczeń, wynikających z eksploatacji tej samej wersji samolotu F-16. Piloci wykonują wspólne misje ACT (przechwycenie i walka), bezpośredniego wsparcia lotniczego CAS (Close Air Support) oraz ratownicze SCAR (Defensive elements of Strike Coordination and Reconnaissance).

Oprócz wspólnych lotów poświęcono też czas na szereg zagadnień związanych z doświadczeniami w eksploatacji zasobnika DB-110, planowania i realizacji misji CAS, SCAR, namierzania – dynamic targeting oraz prowadzenia walki powietrznej przeciwko samolotom wyposażonym w pociski rakietowe z aktywną głowicą radarową.

Zwieńczeniem ćwiczeń będzie zaplanowana na czwartek misja COMAO (Combined Air Operations), w której polskie Jastrzębie u boku greckich F-16 przeprowadzą operację połączoną przeciwko ugrupowaniu złożonym z greckich Mirage 2000, F-4 Phantom II i A-7.

Przebazowanie do krzesińskiej bazy planowane jest na piątek, 14 grudnia.

por. pil. Łukasz Gradziński
31 Baza Lotnictwa Taktycznego

www.lotniczapolska.pl

lotniczapolska.pl/

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne