14 lutego – w Dniu Zakochanych – Polonia na Krecie zamiast świętować wyłącznie w domowym zaciszu, wybrała wspólne spotkanie. Bo na emigracji miłość ma także wymiar wspólnoty. To bliskość budowana przy jednym stole. Wspólny język. Wspólne doświadczenie. A przede wszystkim świadomość, że nie jesteśmy tu sami.
Tego dnia w Rethymno, w samym sercu Krety, z inicjatywy Klubu Przyjaciół Polski „Orzeł Biały” – pierwszego polskiego stowarzyszenia na wyspie – odbyło się wyjątkowe spotkanie Polonii mieszkającej na Krecie. Wydarzenie zgromadziło ponad 30 osób, co przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów.
Nie było to zwykłe spotkanie towarzyskie. Było ono potwierdzeniem, że nikt z nas nie jest tutaj sam, że wszyscy jedziemy na tym samym wózku emigracji .
Polonia to nie tylko adres zamieszkania – to wspólne historie, które spotkały się przy jednym stole. Każdy przyjechał na Kretę inną drogą, z różnych powodów i doświadczeń, a jednak wszyscy mówimy tym samym językiem serca.
Gdy Polonia siada razem, rodzi się coś więcej niż znajomość – rodzi się wspólnota.
Uczestnicy przybyli z różnych części wyspy: z Chanii i okolic, Agios Nikolaos, Ierapetry, Rethymno oraz Heraklionu.
Jako organizatorzy mamy ogromną wdzięczność za obecność, poświęcony czas, przebyte kilometry, pozytywną energię, uśmiech oraz wspólne chwile, które dały „wiatr w skrzydła” do dalszych działań integrujących środowisko polonijne na Krecie.
Po wspólnej kawie uczestnicy udali się na wernisaż wystawy pt. „ΑΝΤΗΧΗΣΕΙΣ” („Echa”) w Gargaro Gallery w Rethymno. Ekspozycja, przygotowana przez Stowarzyszenie Artystów Wizualnych Krety, gromadzi ponad 30 twórców z Grecji, Polski i innych krajów.
Wśród uczestników znalazły się dwie polskie artystki o ugruntowanej pozycji na greckiej i europejskiej scenie artystycznej: Magdalena Melissourgaki – Woźniak oraz Sylwia Janowska. Ich obecność nadała wydarzeniu szczególny wymiar – to spotkanie polskiej wrażliwości z śródziemnomorskim światłem Krety.
Wystawę można oglądać do 15 maja w Gargaro Gallery przy ul. Emmanoil Vernardou 41, 741 31 Rethymno. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć dialog dwóch silnych kobiecych osobowości polsko-greckiej sceny artystycznej oraz doświadczyć, jak kultura łączy ponad granicami.
Dziękujemy, że jesteście i chcecie kontynuować budowanie tej niezwykłej wspólnoty
Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Polski







