Strona głównaAktualnościGrecjaPlatforma z dotacjami do rachunków za energię startuje w czerwcu

Platforma z dotacjami do rachunków za energię startuje w czerwcu

Odbiorcy energii, którym przysługuje wsteczna dopłata do rachunków za prąd, jak zapowiedział premier w czwartek, będą mogli składać wnioski na stronie internetowej, która wystartuje na początku czerwca, oświadczył rząd w piątek. Dotacja obejmie rachunki wystawiane od grudnia 2021 r. do maja 2022 r. i będzie dotyczyła zużycia energii w stałym miejscu pobytu powyżej 300 kilowatogodzin (kWh) na miesiąc dla gospodarstw domowych o deklarowanym rocznym dochodzie nie przekraczającym 45 000 euro.

Biorąc pod uwagę powyższe warunki ok. 1,3 mln osób będzie mogło aplikować o dotację, z górnym limitem do 600 euro każda, na państwowej platformie gov.gr. We wniosku będzie trzeba zadeklarować stan licznika, podać numer IBAN oraz zaktualizować adres swojego stałego miejsca pobytu.

Platforma będzie automatycznie pobierać dane o przychodach ze strony Taxisnet, a także ściągnie od dostawców prądu dane o zużyciu prądu, wysokości dotacji za pierwsze 300 kWh, informacje o zniżkach od dostawców i koszcie klauzuli korygującej za ostatnie sześć miesięcy. Od całości będzie odejmowana suma dopłat i zniżek, a 60% różnicy zostanie przekazane na konto odbiorców do 15 dni po złożeniu podania.

W praktyce oznacza to, że osoby bez fluktuacyjnych stawek za prąd (tj. bez klauzuli korygującej) nie otrzymają dodatkowych dotacji, podczas gdy ci ze zmiennymi stawkami otrzymają tylko niewielką dopłatę, ponieważ projekt zakłada już zniżkę na zużycie energii między 300 a 600 kWh.

Zastępca ministra finansów Thodoros Skylakakis zapewnił, że dotacja nie podlega konfiskacie.

Koszt nowego pakietu pomocowego dla gospodarstw domowych i korporacji wyniesie 3,2 mld euro do końca roku, z czego 1,1 mld euro zostanie pokryte z państwowego budżetu, przekazali ministrowie w piątek. W samym maju i czerwcu dotacje wyniosą 900 mln euro.
Minister Finansów Christos Staikouras ogłosił również przedłużenie do czerwca dotacji na olej napędowy w kwocie 0,15 eurocentów za litr, za co budżet państwa zapłaci 45 mln euro.

opr. Anna Lica

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne