Strona głównaTurystykaGrecja oczami PolakówPavliani: spokojny weekend w środkowej Grecji

Pavliani: spokojny weekend w środkowej Grecji

Leżąca niecałe 3 godziny od Aten malownicza wioska Pavliani w sercu środkowej Grecji, jest idealnym miejscem dla rodzin i miłośników przyrody.

Wioska Pavliani (zwana również Ano Pavliani) położona jest na wysokości 1040 m.n.p.m. na zboczach góry Oiti. Wspinacze górscy i wędrowcy od dawna znają ten obszar, ciesząc się Parkiem Narodowym i jego bliskością do góry Giona i Vardousia.

Około trzydziestu lat temu lokalna młodzież, wolontariusze i mieszkańcy zaczęli dbać o ten obszar, zakładając Park Rekreacyjny Pavliani u źródła rzeki Asopos. Dzięki nietypowemu oznakowaniu, miniaturowym mostom i jaskrawym kolorom, które idealnie wtapiają się w las, park tchnął nowe życie w wioskę Paviliani i sprawił, że stała się ona popularnym miejscem turystycznym dla dzieci i dorosłych.

Z biegiem lat, do huśtawek i hamaków, znajdujących się w parku, dodano domki na drzewie, trampoliny, tyrolki i drewniane ławki. Ścieżka jest łatwa i idealna dla rodzin, a rosnące wokół jodły i platany zapewniają cień. Można przejść tak daleko, jak chcemy, zanim wyruszymy w drogę powrotną, ale istnieją też trasy okrężne, które mogą być nieco trudniejsze. Jedna z nich prowadzi do Tronu Zeusa, żelaznej konstrukcji zbudowanej w miejscu, z którego roztaczają się piękne widoki – to kolejna atrakcja wykonana przez mieszkańców i wolontariuszy.

Pavliani
fot. © Dimitra Vergitsi/Unsplash

Oczywiście Park Narodowy i górzysty krajobraz zapewniają wiele możliwości dla tych, którzy chcą odkrywać i wędrować dalej. W Oiti Shelter, położonym zaledwie 8 km od Pavliani, znajduje się park rozrywki dla dzieci oraz kawiarnia-restauracja. A trasa z Pavliani do wioski Athanasios Diakos to kolejny pomysł na przyjemną przejażdżkę (28 km) przez wzgórza i lasy.

Nocleg

– Vasilikia Mountain Farm & Retreat oferuje różnorodne opcje zakwaterowania, w tym drewniane i kamienne domki, przyczepy typu airstream, domy w stylu wiejskim i domki inspirowane amerykańską przyrodą,
– Pavliani4rest – Luxury Cabins oferuje luksusowe, trójkątne domki wykonane z kamienia i drewna, wraz z kuchnią i salonem, odpowiednie dla czterech lub sześciu osób,
– Mountain Tea to idealne miejsce na glamping w górach. Namioty sferyczne są w pełni wyposażone w kuchnie, prywatne łazienki, piece na drewno i inne udogodnienia,
– Katerina’s Guesthouse również oferuje dobrze utrzymane pokoje i dobre śniadanie.

Gdzie zjeść

– Tawerna Litsa serwuje różnorodne mięsa z grilla, domowe przystawki, obfite sałatki i dania takie jak pieczona jagnięcina czy golonka wieprzowa z ziemniakami i lahanodolmades (gołąbki),
– w Proedros warto spróbować placka warzywnego, klopsików, kiełbasek z jajkiem i ziemniakami oraz steku wołowego,
– Tawerna Gardikaki (w wiosce Oiti, 10 km od Pavliani) znana jest z ciepłej atmosfery, pięknego widoku i jagnięciny antikristo, tradycyjnej kreteńskiej receptury. W menu znajduje się też stek z wieprzowiny wiejskiej, grillowana wątróbka, biftekia (paszteciki wołowe) i inne kreteńskie przysmaki, takie jak jajka z apaki (tradycyjne wędzone i solone mięso).

Podróż

Z Aten przejazd 235 km zajmie około 2 godzin i 50 minut, a od Salonik miejscowość oddalona jest o 336 km, co przekłada się na około 4-godzinną podóż.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne