Osoby nurkujące uważane są za turystów przynoszących większe dochody niż pozostali urlopowicze. Ich hobby zwykle wiąże się z dodatkowymi wydatkami równymi połowie przeciętnego budżetu turystycznego. Z tego powodu władze Koryntu badają możliwości rozwoju parku nurkowego w celu przyciągnięcia większej liczby turystów do miasta.
Niedawno podpisano protokół ustaleń ze spółką Dimopraktos, dotyczący takiej możliwości.
Protokół obejmuje studium wykonalności dla rozwoju takiego parku. Zawiera szereg elementów, w tym planowanie ram wykonawczych dla planowania parku uwzględniające zobowiązania i ograniczenia prawne i kluczowe parametry dla jego wykonania, takie jak środowisko naturalne i morskie, czynnik ludzki obszaru czy istniejąca infrastruktura.
Zbadana zostanie kluczowa infrastruktura techniczna, zarządcza i środowiskowa oraz obiekty pomocnicze niezbędne do sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania parku nurkowego, szczególnie pod kątem dostępnych zasobów.
Sprawdzona zostanie też zgodność takiego obiektu z istniejącymi lub alternatywnymi planowanymi działaniami dotyczącymi m.in. szlaków żeglugowych, gospodarstw rybackich i doków portowych. Ponadto, zgodnie z wymogami greckiego prawa, studium wykonalności skupi się na odległości ewentualnego parku od nadmorskich stanowisk archeologicznych.
opr. Milena Sarna