Strona głównaAktualnościGrecjaPaństwo greckie przekazuje 150 tys. euro dla osób poszkodowanych pożarem

Państwo greckie przekazuje 150 tys. euro dla osób poszkodowanych pożarem

Przedstawiając plan rządu, na wtorkowym posiedzeniu, gabinetu na dzień po niszczycielskich pożarach, premier Kyriakos Mitsotakis przedstawił szereg środków mających na celu zrekompensowanie i wsparcie osób dotkniętych klęską żywiołową.

Zaznaczył też, że przegląd sytuacji i identyfikacja ewentualnych problemów nastąpi „po zakończeniu walki, która przynajmniej na Evii wciąż trwa”.

Wśród zapowiedzianych środków znalazły się: natychmiastowe odszkodowanie i zawieszenie zobowiązań finansowych dla wszystkich ofiar pożarów, projekty naprawcze oraz średnio- i długoterminowe plany odbudowy produktywnych podstaw gospodarki wyspy.

Państwo zapłaci do 150 tys. euro tym, którzy stracili domy. Wnioskodawcy muszą wypełnić aplikację na platformie arogi.gov.gr, która będzie dostępna online po 18 sierpnia.

Jeśli chodzi o firmy dotknięte pożarami, „zostaną one zrekompensowane kwotą 70% poniesionych strat, a 20% otrzyma jako zaliczkę”.

Osoby dotknięte pożarami zostaną zwolnione z płacenia podatku od nieruchomości ENFIA oraz składek na ubezpieczenie społeczne i podatki.

Państwo zaoferuje również dopłaty do czynszu. Rolnicy dotknięci pożarami otrzymają 4000 euro.

Podczas gdy pożar na Evii szalał przez ósmy dzień we wtorek, premier ogłosił również program regeneracji wyspy. Program będzie nadzorowany przez inżyniera geodetę Stavrosa Benosa.

Podkreślił, że aby zrealizować ten program pomocy ofiarom, trzeba wykonać „dużo intensywnej pracy”.

„Pracujemy na rzecz natychmiastowej pomocy ofiarom, odbudowy zniszczonych terenów i ich ochrony przed powodziami” – zaznaczył.

Odniósł się także do propozycji lidera głównej opozycji SYRIZA Alexisa Tsiprasa, aby poradzić sobie z sytuacją.

Powiedział, że niektóre z propozycji sformułowanych przez Tsiprasa są właściwe i „trudno się z nimi nie zgodzić”, dodając, że niektóre są już wprowadzane w życie.

„Oczywiste jest zatem, że przedstawiciele opozycji są mile widziani we wszystkich tych inicjatywach” – powiedział.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne