Strona głównaAktualnościGrecjaObchody rocznicy ludobójstwa greckich Pontów

Obchody rocznicy ludobójstwa greckich Pontów

Gigantyczny bilboard został umieszczony w sobotę na fasadzie ratusza w Salonikach, w obecności burmistrza Salonik , Konstantinosa Zervasa i szeregu stowarzyszeń pontyfikalnych, jako hołd dla najciemniejszej strony w historii pontyjskiego hellenizmu – zabicia przez Turków około 353 000 Greków z Pontu w 1919 roku. Na ścianie ratusza widnieje mapa Pontu i orzeł przed nią, poniżej zakrwawiona data 19 maja 1919 r., a także werset z napisem „Straciłem ojczyznę, płakałem i bolało mnie”. U dołu napis „Dzień pamięci o ludobójstwie Greków z Pontu. Dla naszych 353 000 niepochowanych przodków, którzy domagają się sprawiedliwości. ”

Dla Greków pochodzenia pontyjskiego symbolika 19 maja zyskała święte treści i zasięg ogólnokrajowy. Długa historia Pontu, bogate dziedzictwo kulturowe, tradycja religijna i kultowa, codzienne nawyki tego ludu, piętno duchowych porządków literatury i sztuki Pontu, walki o zbawienie tożsamości narodowych, prześladowania i trudności, cierpienia i schronienie, ludobójstwo we wszystkich jego przejawach, każda jego ofiara, są skoncentrowane na tej dacie. Miesiąc maj utożsamiany jest w świadomości Greków z dwiema największymi tragediami hellenizmu – początku ostatniej fazy ludobójstwa Greków z Pontu i upadku Konstantynopola.

Zaledwie kilka miesięcy temu zakończono rocznicowe wydarzenia związane z honorem i pamięcią w setną rocznicę ludobójstwa Greków z Pontu. Rok 2020 jest pierwszym, na progu następnych stu lat, w czczeniu pamięci o wydarzeniach z 1919r. Działacze Stowarzyszenia Pontów – Pambodian Federation of Greece – są przekonani, że dzięki większemu doświadczeniu i zasobom są w stanie kontynuować polityczną walkę o międzynarodowe uznanie greckiego ludobójstwa. Jednak nie skupiają swoich działań na wydarzeniach historycznych, ale walcząc o uznanie pontyjskiego ludobójstwa, chcą zwracać uwagę świata i pomóc ludzkości w pozbyciu się zbrodni ludobójstwa. Niestety pojawienie się koronawirusa i wprowadzone w związku z tym ograniczenia zmieniły przebieg, planowanych na 19 maja, tegorocznych wydarzeń okolicznościowych, z uwagi na brak możliwości organizacji dużych zgromadzeń w Atenach i Salonikach. Organizacja przyjęłą za konieczność przestrzeganie ścisłych środków ograniczających dostosowując się do zaleceń rządu i zaproponowała na tegoroczne obchody hasło „Najpierw życie”, które w praktyce przekształca się w walkę o ochronę życia ludzkiego. Wykorzystując możliwości nowoczesnych technologii cyfrowych uhonorowała ofiary tamtejszych wydarzeń. „19 maja będzie inny w tym roku, ale sposób, w jaki podchodzimy do naszego zadłużenia i nasza walka o uznanie ludobójstwa, zawsze pozostają takie same. Z tą samą odpowiedzialnością będziemy obchodzić w tym roku dzień pamięci. Pontus żyje w naszych sercach i duszach. I jest dobrze pielęgnowany, mówią przedstawiciele Pambodian Federation of Greece.

Miasto Saloniki uczci ofiary ludobójstwa pontyjskiego hellenizmu odprawiając nabożeństwo, pod pomnikiem ludobójstwa pontyfików na placu Agia Sofia, we wtorek 19 maja o godz. 10.00.

Agata Synowiec
Źródło: cityportal.gr

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne