Strona głównaAktualnościGrecjaNowy i zmodernizowany plac Omonia oddany Ateńczykom

Nowy i zmodernizowany plac Omonia oddany Ateńczykom

Przeprojektowany ateński plac Omonoia z odnowioną fontanną został w czwartek wieczorem przekazany mieszkańcom i gościom wielkiego miasta.

Fontanna jest jedną z największych w Europie pod względem objętości wody – o szerokości 30 metrów centralny jej strumień wyrzuca wodę na wysokość 20 metrów. Na jej dnie umieszczono w sumie 188 dysz wodnych i 177 punktów świetlnych, które tworzą wspaniałe widowisko!

Materiały nawierzchniowe o powierzchni 4500 metrów kwadratowych zostały zastąpione materiałami termo-neutralnymi, które zmniejszają emisję cieplną całego placu w miesiącach letnich.

W wystąpieniu burmistrz Aten, Kostas Bakoyannis, podkreślił, że: „Ateny i ich mieszkańcy odzyskują przestrzeń publiczną. Każdy symboliczny punkt miasta przywraca swój ślad w codziennym życiu i kulturze. Dotyczy to również Omonii, która wraca do obywateli nie jako punkt przejścia, ale jako punkt odniesienia i przeznaczenia”.

Odnowiony plac Omonia w centrum greckiej stolicy zaoferuje Ateńczykom i gościom „oazę chłodu”, ponieważ pomoże obniżyć temperaturę w okolicy i odfiltrować zanieczyszczenia z powietrza, podkreślił burmistrz.

To dobra wiadomość dla mieszkańców oraz gości. Wysokie temperatury w lecie znacznie obniżają komfort życia. Innowacyjna technologia ma to odmienić.

Plac Omonia jest jednym z najstarszych w Atenach i najbardziej centralnym miejskim miejscem spotkań.

MM
Film: Up Drones

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne