Już niedługo właściciele nieruchomości, którzy prowadzą krótkoterminowy wynajem typu Airbnb, będą musieli spełnić nowe obowiązki prawne. Rząd przygotowuje przepisy zawierające minimalne standardy funkcjonalne. Ustalane są parametry takie jak minimalna powierzchnia nieruchomości, bezpieczeństwo przeciwpożarowe, obowiązkowa dezynfekcja czy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Podstawą nowych przepisów będą zalecenia zarówno Greckiej Izby Hotelarskiej, jak i Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego. Grecka Izba Hotelarska zaproponowała rządowi nowe wymagania dla najmu krótkoterminowego.
Zgodnie z tą propozycją pokój może być wynajęty tylko w głównej rezydencji wynajmującego, w której jest on obecny, w innym wypadku nieruchomość musi być wynajmowana w całości. Całkowita powierzchnia nieruchomości musi wynosić co najmniej 12 metrów kwadratowych dla pokoju i 25 metrów kwadratowych dla mieszkania lub domu.
Oprócz tego nieruchomość musi posiadać naturalne oświetlenie, wentylację oraz klimatyzację lub ogrzewanie, a także nie może mieć pomieszczeń podziemnych i częściowo podpiwniczonych. Maksymalna liczba pokoi będzie wynosiła 8 na nieruchomość, z maksymalną liczbą osób zależną od dostępnej przestrzeni do spania.
Wymagane będzie również świadectwo bezpieczeństwa higienicznego i przeciwpożarowego wydane przez inżyniera, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, a w przypadku apartamentów w budynkach mieszkalnych również certyfikacja windy.
Stowarzyszenie firm zajmujących się wynajmem krótkoterminowym zgadza się na przyjęcie takich minimalnych standardów i warunków bezpieczeństwa oraz uzupełnia je o środki bezpieczeństwa, takie jak oznakowanie drogi ewakuacyjnej, obowiązkowa dezynfekcja sanitarna zakwaterowania, wraz z odpowiednim certyfikatem, obowiązkowa obecność gaśnicy oraz apteczki i pudełka pierwszej pomocy, z odnawianiem co sześć miesięcy i sprawdzaniem przed każdym nowym zameldowaniem.
Ponadto proponuje się rozważenie dodatkowych warunków dotyczących zakwaterowania, w tym czujników dymu, obowiązkowej obecności przekaźników bezpieczeństwa i deklaracji instalacji, zaciemnienia w pokojach z łóżkiem, antypoślizgowej powierzchni w wannie lub pod prysznicem, lodówki z zamrażarką, wyposażenia do przygotowywania posiłków, ogrzewania i klimatyzacji klasy energetycznej A+ lub wentylatorów sufitowych oraz informacji o pomocy medycznej i numerach telefonów alarmowych w formie drukowanej lub cyfrowej.
Decydujący głos w tej sprawie należy jednak do Ministerstwa Turystyki, które przystąpi do legislacyjnego uregulowania ostatecznie ustalonych wymogów.
opr. Milena Sarna