Komisja Europejska zaproponowała niedawno zmianę przepisów w sprawie miejsc wolnych od dymu tytoniowego, która ma na celu lepszą ochronę ludzi przed skutkami biernego palenia i wdychania aerozoli. Nowa inicjatywa zaleca państwom członkowskim rozszerzenie polityki antynikotynowej na kluczowe obszary zewnętrzne w celu zwiększenia ochrony zdrowia mieszkańców UE, w szczególności dzieci i młodzieży.
W związku z tą propozycją głos zabrało stowarzyszenie HOTREC, zrzeszające hotele, restauracje i kawiarnie w całej Europie, kwestionując czy rozszerzenie przepisów antynikotynowych na przestrzenie zewnętrzne w obiektach hotelarskich rzeczywiście poprawi zdrowie publiczne, czy też jedynie przeniesie palenie na inne obszary, potencjalnie zakłócając funkcjonowanie lokalnych społeczności.
Mowa tutaj o obszarach obejmujących zewnętrzne przestrzenie rekreacyjne, w których mogą gromadzić się dzieci, takie jak publiczne place zabaw, parki rozrywki, baseny, obszary zewnętrzne połączone z placówkami edukacyjnymi i opieki zdrowotnej, budynki publiczne, punkty usługowe oraz przystanki i stacje transportowe.
Chociaż stowarzyszenie popiera cel lepszej ochrony ludzi w całej UE przed narażeniem na bierne palenie i zachęca palaczy do rzucenia nałogu, wyraża wątpliwości co do tego, czy rozszerzenie zalecenia o przestrzenie zewnętrzne w obiektach hotelarskich – takich jak tarasy restauracji, hoteli i kawiarni – skutecznie osiągnie zamierzone cele zdrowotne.
„Zamiast tego może to przenieść palenie w inne miejsca, potencjalnie powodując dalsze zakłócenia w lokalnych społecznościach” – stwierdził HOTREC.
Według HOTREC, Komisja Europejska uznała ocenę skutków takiego rozwiązania za zbędną.
„Uważamy, że społeczne i gospodarcze reperkusje takiego zakazu dla sektora turystyki i hotelarstwa muszą zostać dokładnie ocenione przed jego przyjęciem” – dodało stowarzyszenie.
Zalecenie Komisji Europejskiej sugeruje również, aby państwa członkowskie rozszerzyły politykę środowiska wolnego od dymu tytoniowego o nowe produkty, takie jak podgrzewane wyroby tytoniowe (HTP) i papierosy elektroniczne, które są coraz bardziej popularne, szczególnie wśród młodzieży. Ma to związek z oceną Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazującą na negatywne skutki narażenia na emisje z tych produktów, obejmujące m.in. poważne problemy z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym.
opr. Milena Sarna