Strona głównaAktualnościGrecjaNowa stawka VAT-u w gastronomii greckiej

Nowa stawka VAT-u w gastronomii greckiej

Od 1 września br. w Grecji obowiązuje nowa stawka VAT 23% do usług restauracyjnych, jak i usług cateringowych, w zakresie przygotowywania i dostarczania żywności oraz sprzedaży napojów.

Wysokość stawki VAT wzrośnie z 13% na 23%. Restauracje, tawerny, kantynes i catering (jedzenie na wynos), sprzedają produkty i usługi drożej o 8%, poniekąd ta sama stawka obowiązuje przy sprzedaży napoi zimnych, gorąrcych, gazowanych i soków.

 

Gdzie i na jakie produkty wzrasta VAT 23% :

  • Soki owocowe, napoje ciepłe takie jak kawa, herbata, czekolada oraz napoje i wody gazowane( oprócz wody mineralnej w butelkach). Wszystkie te produkty są sprzedawane droższej, niezależnie od punktów sprzedaży, a mianowicie w supermarketach, kioskach, restauracjach, fast- foods itp.
  • Żywność na wynos(pakieto) z restauracji, tawerny, supermarketu oraz posiłki podawane przez stołówki, kantyny na stadionach, bary kin i teatrów, pizzerii,  posiłki diety i zdrowej żywności, dostarczane gotowe posiłki, firmy sprzedające sandwicz, ciasta z serem, sałatki i inne podobne przekąski.
  • Przygotowane posiłki w kawiarni, kafenijo, cukierni, restauracji, grillarni, tawernie, snack-bar, barze, catering.
  • Spożywanie ciast w cukierni, natomiast ciasta i torty, które są sprzedawane do spożycia poza lokalem (na wynos), stopa pozostaje 13%.

Przykład:

Jeśli koszt jednego suflaka wynosił 2 euro wzrośnie do 2,17 euro, a koszt kawy z 4 euro wyniesie 4,32 euro. Podobny wzrost cen wynosi przy sprzedaży produktów w restauracji, tawern i pizzerii.

VAT 13% pozostaje przy produktach sprzedawanych w kantynach, kilikiach szpitali i szkół.

Wyższy VAT w gastronomii oznacza wyższe koszty dla klientów restauracji, co przełoży się na zmniejszenie popytu w branży gastronomicznej.

con_info Więcej informacji: www.minfin.gr

zimnych, gorących, gazowanych

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne