Strona głównaAktualnościGrecjaNierówności emerytalne w Grecji: Problem, który nieustannie rośnie

Nierówności emerytalne w Grecji: Problem, który nieustannie rośnie

Niskie emerytury stają się trwałym elementem greckiego systemu świadczeń, a szczególnie dotknięci są nowi emeryci, których świadczenia obliczane są zgodnie z ustawą Katrougalosa z 2016 roku. Problem ten szczególnie dotyczy osób zatrudnionych w sektorze prywatnym.

Nowi emeryci z sektora prywatnego otrzymują znacznie niższe świadczenia w porównaniu do pracowników sektora publicznego. Średnia różnica wynosi około 320 euro miesięcznie. Dane systemu Helios za sierpień 2023 roku pokazują, że ponad 60% greckich emerytów, zarówno „starych”, jak i „nowych”, otrzymuje świadczenia niższe niż 1 000 euro miesięcznie.

Eksperci zwracają uwagę, że na sytuację tę wpłynęły niskie wynagrodzenia w sektorze prywatnym w poprzednich latach, krótszy okres opłacania składek wynikający z wysokiego bezrobocia, szczególnie w czasie kryzysu finansowego, oraz powszechne zjawisko niezadeklarowanego zatrudnienia, które w większości przypadków nie było wyborem pracowników.

Dodatkowym czynnikiem jest dojrzewanie ustawy Katrougalosa, która w praktyce prowadzi do obniżenia świadczeń emerytalnych.

Niskie emerytury w sektorze prywatnym utrwalają nierówności w greckim systemie świadczeń. Trend ten jest szczególnie widoczny w danych dotyczących nowych emerytur za sierpień 2023 roku. W tym czasie wypłacono 28 044 nowe świadczenia, a ich łączny miesięczny koszt wyniósł zaledwie 14,7 miliona euro.

opr. Sofiia Palenko

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne