Strona głównaAktualnościGrecjaNa lotnisku w Atenach odbywa się wystawa „Ubierz się jak Grek”

Na lotnisku w Atenach odbywa się wystawa „Ubierz się jak Grek”

Międzynarodowe lotnisko w Atenach (AIA) i Muzeum Benaki prezentują wystawę poświęconą oficjalnym greckim strojom wprowadzonym przez pierwszego króla Grecji Otto i królową Amalię po rozpoczęciu greckiej wojny o niepodległość w 1821 roku.

W korytarzach przylotów wywieszone są duże banery ze zdjęciami z archiwów Muzeum Benaki.

Photo credits: Ilias Georgouleas

„Kolorowe detale kostiumów w połączeniu z archiwalnymi fotografiami z pierwszych lat [nowoczesnego] państwa greckiego składają się na narrację o tym okresie” – czytamy w komunikacie.

Po ustanowieniu nowoczesnego państwa greckiego król Otto i królowa Amalia zaprezentowali dwa projekty kostiumów, które wkrótce przekształciły się w oficjalne stroje Grecji.

Photo credits: Ilias Georgouleas

Otto zaadoptował fustanellę, tradycyjną plisowaną spódniczkę noszoną przez mężczyzn.

Amalia stworzyła nowy zestaw łączący elementy europejskiej mody i lokalnej tradycji.

W pierwotnej wersji kostiumy zawierały cenne materiały i hafty, ale  z biegiem czasu wprowadzono nowe dodatkowe lokalne wzory.

Photo credits: Ilias Georgouleas

Wraz z wynalezieniem fotografii w XIX wieku Ateny zwróciły uwagę fotografów, którzy uwieczniali obiektywem postaci mężczyzn i kobiet w tradycyjnych strojach.

Zaplanowana do końca roku wystawa jest częścią wydarzeń zapoczątkowanych z okazji dwusetnej rocznicy wolności Grecji od początku wojny o niepodległość w 1821 roku.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne