Strona głównaRozmaitościArtykuły i opinieKradzieże w Grecji - na co uważać i jak się przed nimi...

Kradzieże w Grecji – na co uważać i jak się przed nimi ustrzec?

Sezon wakacyjny już niebawem dobiega końca, niektórzy wrócili już z wymarzonych wakacji. Inni natomiast przystępują do realizacji swoich urlopowych planów, łapiąc ostatnie słoneczne dni, i wyruszą wkrótce w wymarzoną, daleką podróż – wielu skieruje się do Grecji!! Jest to kraj przyjazny i na ogół bezpieczny, można z łatwością go zwiedzić i sprawnie się po nim poruszać. Ale…? Kieszonkowcy to poważny problem w wielu dużych miastach, a Ateny nie są tu wyjątkiem, dlatego rozluźnieni turyści na wakacjach są łakomym kąskiem dla kieszonkowców. Kradzieże w Atenach są powszechne, zdarzają się szczególnie w miejscach turystycznych. Tam „sezon kradzieżowy” trwa przez cały rok. Łupem złodziei padają torby, portfele, plecaki, w których poza pieniędzmi i kartami płatniczymi trzymamy dokumenty (paszporty, dowody osobiste), aparaty fotograficzne i inne cenne rzeczy.

Kradzież dokumentów

W ciągu roku Konsulat RP w Atenach wydaje kilkaset paszportów tymczasowych, dzięki którym poszkodowani mają możliwość powrotu do kraju. Koszt wydania takiego paszportu wynosi 40 EURO. Kwota nie jest duża, ale jeśli stracisz nieoczekiwanie wszystkie środki płatnicze, to zdobycie jej może okazać się nieosiągalne. Dodatkowo utrata dokumentu może oznaczać konieczność zmiany terminu wylotu, a stres i dyskomfort psychiczny, związany z utratą rzeczy osobistych i przewidywanymi komplikacjami przy odprawie paszportowej na lotnisku, bywa ogromny.

Sposoby działania złodziei

Kieszonkowcy, podobnie jak i urlopowicze, w okresie letnim przenoszą się do popularnych miejsc turystycznych, a ich celem jest łatwy zarobek. Kuszą ich tłumy ludzi i wakacyjne rozprężenie. Można ich spotkać wszędzie – od lotniska począwszy, poprzez stanowiska archeologiczne, muzea, sklepy, na ulicy… na plażach kończąc. Spotykamy ich też w metrze lub na stacjach benzynowych. Zazwyczaj działają w grupie, robiąc tzw. sztuczny tłok i idealnie wtapiają się w tłum. Przypominają turystów lub mieszkańców dzielnicy. Są dobrze ubrani, mili i chętni do pomocy w niesieniu bagażu, czy wskazania drogi. Ważne zatem, by nic nie uśpiło Twojej czujności – wobec napotkanych nieznajomych należy wykazać ograniczone zaufanie. Zdarza się, że złodzieje pracują w parach – jeden z nich prowadzi z turystą miłą rozmowę, która usypia czujność; może być to nawet dziecko, lub osoba w podeszłym wieku. W tym samym czasie zaś wspólnik okrada turystę, pogrążonego w rozmowie.

fot. kathimerini.gr

Szczególną uwagę na swój bagaż należy zwrócić w środkach transportu publicznego. Przy wsiadaniu i wysiadaniu z metra czy autobusu. Mimo tego, że w ateńskim metrze ciągle są podawane w kilku językach specjalne komunikaty ostrzegający nas przed kradzieżami , kieszonkowców to nie odstrasza. Także wsiadając czy wysiadając bądź czujny! Trzymaj torbę czy plecak przed sobą – nigdy na plecach. A kiedy siadasz, trzymaj je na kolanach. Unikaj również noszenia portfela w tylnej kieszeni. W tłocznym metrze czy autobusie zwróć uwagę, czy czasem ktoś nie przytula się do Ciebie za bardzo. Tak zwane „ocieractwo” czy pchanie może być znakiem, że już ktoś się zainteresował Twoim portfelem.

Kieszonkowcy są najaktywniejsi w miejscach turystycznych. Podczas zwiedzania ateńskich zabytków powinniśmy zachować czujność, gdyż złodzieje zawsze są tam, gdzie my – turyści. Uwielbiają tłok i roztargnionych turystów. Beztroski wypoczynek i zachwyt nad pięknymi miejscami powodują, że tracimy czujność i często padamy ofiarą ludzi, którzy wykorzystują naszą naiwność.

fot. in.gr

Partenon na Akropolu, plac Syntagma przy Parlamecie, Monastyraki czy dzielnica Plaki, to jedne z obowiązkowych punktów podczas zwiedzania Aten. W sezonie, który trwa tu od wczesnej wiosny do później jesieni, te miejsca odwiedzają miliony turystów z całego świata. Szczególnie trzeba uważać na zatłoczone uliczki Plaki – ulubione deptaki turystów. W tłumie, który przepływa pomiędzy stoiskami z pamiątkami, łatwo jest stracić portfel czy całą torebkę. Zatem zwiedzając i przedzierając się przez wąskie uliczki Plaki, trzymajmy torby przy sobie, upewnijmy się, że plecaki są zamknięte, a aparaty i komórki bezpiecznie trzymane. Pamiętajmy, że kręcąc filmiki czy robiąc zdjęcia stajemy się dla kieszonkowców łatwymi ofiarami – oni tylko na to czekają, by opróżnić nasze kieszenie. Uważać trzeba także na placu Omonia, Monastiraki i Areopag, czyli Wzgórzu Aresa.

Zasady ostrożności dotyczą także morskich kąpieli, których chętnie zażywamy, odwiedzając stolicę Grecji. Pozostawione na brzegu cenne przedmioty (komórki, aparaty itp.) warto mieć cały czas na oku. Na baczności warto mieć się także w barze czy w restauracji. Nie jest dobrym pomysłem odkładanie bagażu na wolne siedzenie obok nas, czy wieszanie torebki na poręczy krzesła.

Przed wyruszeniem w podróż warto także rozważyć skserowanie dokumentów osobistych i trzymanie ich w innym miejscu niż oryginały. Dobrym rozwiązaniem jest również wykonanie skanu wszystkich dokumentów i przesłanie na adres mailowy, lub umieszczenie ich w tzw. chmurze. Może to się okazać pomocne, gdy dokumenty zostaną skradzione. Podczas zwiedzania Aten czy innych miejsc, najlepiej trzymać środki płatnicze i pieniądze w różnych miejscach, i – o ile jest to możliwe – nie nosić ich razem.

Co robić, gdy staniesz się ofiarą kradzieży?

Jeśli cię okradziono, w pierwszej kolejności zgłoś się na posterunek policji (Astynomia), gdzie zostanie wydane oświadczenie potwierdzające zgłoszenie przestępstwa. Kolejnym krokiem jest udanie się do Konsulatu, gdzie po weryfikacji tożsamości poszkodowanej osoby, urzędnik unieważnia skradziony dokument, a następnie wystawia paszport tymczasowy.

fot. lifo.gr

W przypadku utraty dokumentów należy je jak najszybciej zastrzec. W dobie technologii zazwyczaj można tego dokonać online.

Warto zachować spokój i pamiętać, że utrata gotówki i kart płatniczych nie musi być sytuacją bez wyjścia. Rodzina lub znajomi mogą kupić nam bilet lotniczy przez Internet (i przekazać nam numer biletu elektronicznego), zapłacić za nasz pobyt w hotelu na odległość swoją kartą kredytową, lub przesłać nam niezbędną kwotę w drodze przekazu pieniężnego.

Opisane przez nas zasady bezpieczeństwa warto potraktować jako wskazówki, mające zastosowanie w każdym miejscu, w które udajemy się na letni wypoczynek. Każdego dnia w wielu miastach na świecie zdarzają się kradzieże, którym sprzyja sezon turystyczny. Warto zachować czujność, ale nie tracić z oczu tego, co podczas wakacji wypoczynku jest najważniejsze. Odrobina uwagi i troski o własne bezpieczeństwo, zapewni nam wypoczynek bez przykrych niespodzianek.

Marzena Mavridis

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne