Strona głównaAktualnościGrecjaMuzeum Archeologiczne w Poligiros, Chalkidiki, znów dostępne po 12 latach

Muzeum Archeologiczne w Poligiros, Chalkidiki, znów dostępne po 12 latach

Muzeum Archeologiczne w Chalkidiki, które znajduje się w centrum miasta popularnego letniego resortu Poligiros w północnej Grecji, jest znów dostępne dla turystów po dwunastu latach remontu wartego milion euro.

Prace renowacyjne zaczęły się w 2012 r., ponieważ małe muzeum założone w 1971 r. wymagało większej przestrzeni, aby pomieścić kolekcję składającą się z ponad tysiąca eksponatów. Nowa przestrzeń, która wynosi 582 m² i przeszła przez kilka faz prac remontowych, została sfinansowana z różnych dopłat Unii Europejskiej w latach 2013–2022. Lokalna zbiórka sponsorów i darczyńców, która była prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Archeologicznego Poligiros, pozwoliła na częściowe otwarcie muzeum w 2019 r. z ograniczoną liczbą eksponatów z kolekcji Lambropulos na wystawie.

fot. parallaximag.gr

Kolekcja Lambropulos składa się z około tysiąca artefaktów z Poligiros i okolic, i została przekazana muzeum w 1995 r. Jej poprzedni właściciel, Ioannis Lambropulos zdobył pozwolenie na utrzymywanie prywatnej kolekcji zabytków w latach 30′ XX w. i dbał o eksponaty z własnych pieniędzy. Gdy jego syn przekazywał bezcenną kolekcję, jedynym warunkiem postawionym przez rodzinę był wymóg, aby eksponaty były pokazywane w muzeum Poligiros na przestrzeni wynoszącej od 80 do 100 m².

fot. parallaximag.gr

Muzeum Poligiros ma ogromne znaczenie dla zachowania kultury greckiej. Posiada znaleziska z Chalkidiki od czasów paleolitycznych, przez neolityczne do archaicznych, klasycznych, helleńskich i rzymskich okresów. Do najważniejszych eksponatów należy niedokończony kouros (rodzaj rzeźby) z czasów starożytnych, broń oraz biżuteria z późnej epoki starożytnej oraz klasycznej. Odkrycia z miasta i cmentarza Olynthus, starożytnego miasta Chalkidiki, dostarczają nam wielu informacji p codziennej aktywności i życiu publicznym w starożytnych i klasycznych czasach.

Muzeum zostało unowocześnione i wprowadzono do niego interaktywne ekrany, mapy 3D i aplikacje, które w atrakcyjny sposób opowiadają o długiej historii regionu.

fot. parallaximag.gr

Zatoka Chalkidiki jest najpopularniejszym miejscem turystycznym w północnej Grecji i znajduje się całkiem blisko lotniska w Salonikach. Łatwo się do niej dostać odwiedzającym z sąsiednich bałkańskich państw. Jej urokliwe plaże i piękne krajobrazy zachęcają turystów do spędzenia tam słonecznych wakacji. Od pól kempingowych do luksusowych resortów i od nowoczesnych klubów nocnych do tradycyjnych tawern – każdy znajdzie tam coś dla siebie. To nie przypadek, że Chalkidiki jest uważane za jedno z najlepszych miejsc do spędzenia niedrogich rodzinnych wakacji i za świetną weekendową bazę wypadową dla Greków, a także jest cenione przez międzynarodowe periodyki podróżnicze, które opisują luksusowe resorty w Chalkidiki jako swoje ulubione miejsca akomodacji.

Anna Lica

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne