Strona głównaAktualnościGrecjaLoukas Papademos - nowy premier Grecji dla ratowania kraju

Loukas Papademos – nowy premier Grecji dla ratowania kraju

Grecja w końcu wybrała premiera, po trzech dniach negocjacji,  plotek i efemerycznych umów. 

Kancelaria prezydenta Grecji podała w czwartek, że premierem nowego rządu koalicyjnego Grecji będzie 64-letni Papademos, były prezes Narodowego Banku Grecji i były wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego.

Nowy rząd, który zostanie zaprzysiężony w piątek o godz. 14:00, zrealizuje porozumienie w sprawie drugiego pakietu ratunkowego, uzgodnionego przez przywódców europejskich  z dnia 26 października 2011 r.. 

 

Lucas Demetrios Papadimos (gr: Λουκάς Δημήτριος Παπαδήμος – Lukas Dimitrios Papadimos) (ur. 11 października 1947 w Atenach) – grecki ekonomista. Pełnił funkcje gubernatora Narodowego Banku Grecji i wiceprezesa Europejskiego Banku Centralnego. 10 listopada 2011 prezydent Grecji Karolos Papoulias  powierzył mu misję sformowania rządu

Ukończył Massachusetts Institute of Technology, Wydział Fizyki, w 1970, uzyskując stopień master of electrical engineering w 1972 i doktorat w dziedzinie ekonomii w 1978. Wykładał ekonomię w Columbia University. Od 1980 pracował na stanowisku Senior Economist w Federal Reserve Bank of Boston. Od 1985 r. pracował w Narodowym Banku Grecji, najpierw jako główny ekonomista, od 1993 jako wiceprezes, a od 1994 roku jako prezes. Przyczynił się do znacznej redukcji inflacji, wykorzystując w tym celu coraz większą autonomię Narodowego Banku Grecji, od kolejnych greckich rządów. Należał do ścisłego grona osób, certyfikujących spełnienie przez Grecję wymogów przystąpienia do strefy wspólnej waluty.

Od 2006 jest członkiem Greckiej Akademii Nauk (gr. Ακαδημία Αθηνών). Jest wykładowcą i profesorem Uniwersytetu Narodowego im. Kapodistriasa w Atenach i Uniwersytetu Harvarda w USA, a od 2010 także doradcą premiera Jeoriosa Papandreou.

Wyraża pogląd, że niedostatecznie przygotowane przystąpienie do strefy Euro, znacząco obniżyło konkurencyjność wielu europejskich gospodarek, a w tym gospodarki greckiej o około 30%, stając się istotną przyczyną kryzysu finansowego, toteż zachodzi potrzeba pilnych zmian polityk gospodarczych, w tych krajach

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne