Strona głównaAktualnościPolskaLOT zwalnia około 500 osób

LOT zwalnia około 500 osób

Nie wiadomo, ile pieniędzy PLL LOT przeznaczy na wypłaty dla odchodzących ze spółki pracowników. Decyzje te będą znane ostatecznie po zakończeniu procesu konsultacji ze stroną społeczną w PLL LOT – poinformował na wczorajszym posiedzeniu komisji infrastruktury Rafał Baniak, wiceminister Skarbu Państwa.

Jednocześnie zapewnił on, że nie będzie takiej sytuacji, w której spółka rozstawałaby się ze swoimi pracownikami bez zapewnienia odpowiednich środków finansowych. Proces ten będzie przez Ministerstwo Skarbu Państwa wyraźnie kontrolowany.

Program dobrowolnych odejść został wprowadzony w spółce od 15 stycznia. 24 stycznia zakończono jego pierwszą fazę. W sumie chęć skorzystania z niego zadeklarowało 130 pracowników. 18 osób złożyło wnioski o wypłatę rekompensaty przedemerytalnej. 7 lutego zarząd LOT podjął uchwałę o wszczęciu procedury zwolnień grupowych.

W sumie procedurą zwolnień grupowych objętych zostanie około 500 pracowników.

Zmniejszenie zatrudnienia w firmie to tylko jeden z elementów złożonego procesu restrukturyzacji firmy. Koszty osobowe u polskiego przewoźnika nie są najwyższe w relacji do innych podmiotów działających w sektorze – dodał Baniak.

Na koniec 2012 roku spółka zatrudniała 2063 osoby, w tym 413 pilotów, 642 pracowników personelu pokładowego. 855 osób pracowało w kraju, 153 – za granicą.

Jak wynika z informacji przekazanych posłom sejmowej Komisji Skarbu Państwa, za ubiegły rok PLL LOT odnotowały stratę w wysokości 157,1 mln zł netto. Na działalności podstawowej linia straciła około 115 mln zł. Koszty przewoźnika z powodu uziemienia Dreamlinerów to 8 mln zł.

Według resortu głównym powodem wygenerowanych przez spółkę wyników finansowych stanowiły wysokie koszty paliwa. To największa pozycja kosztotwórcza u przewoźników lotniczych w Europie.

www.rynekinfrastruktury.pl

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne