Strona głównaRozmaitościCiekawostkiLista katastrof lotniczych w Grecji na przestrzeni ostatnich 25 lat

Lista katastrof lotniczych w Grecji na przestrzeni ostatnich 25 lat

W przeciągu ostatnich 25 lat Grecja doświadczyła niemałej liczby katastrof lotniczych oraz incydentów z udziałem lotnictwa towarowego, handlowego i pasażerskiego, w których wielu ludzi straciło życie. Poniesione zostały również znaczne straty materialne.

Przyczyny wypadków lotniczych leżą zazwyczaj w złych warunkach pogodowych, górzystym krajobrazie Grecji i ogólnych problemach technicznych.

Katastrofy lotnicze w Grecji

17 grudnia 1997 roku samolot Jakowlew Jak-42 z linii lotniczych Aerosvit Airlines rozbił się w górach Pierian w Macedonii Środkowej, w wyniku czego zginęło 70 osób, znajdujących się na pokładzie. Dokładne miejsce katastrofy odkryto trzy dni później. Przyczyną były złe warunki pogodowe oraz górzysty krajobraz.

20 grudnia 1997 roku Lockheed Hercules C-130 z greckich sił powietrznych rozbił się o górę Pastra w zachodniej Attyce, niedaleko Tanagry. Katastrofa była spowodowana złymi warunkami pogodowymi, a w jej wyniku zginęło 5 osób. Samolot wojskowy miał transportować żołnierzy z Tanagry do Pieri w celu wzięcia udziału w operacji odkrycia ukraińskiego samolotu, który rozbił się w tych okolicach trzy dni wcześniej.

11 września 2004 roku helikopter przewożący na pokładzie patriarchę Piotra VII, który podróżował z Aleksandrii wraz z szesnastoma innymi osobami, w tym dziennikarzami i trzema innymi biskupami Kościoła Aleksandryjskiego, rozbił się na Morzu Egejskim w drodze do wspólnoty monastycznej na Górze Athos. Wszyscy pasażerowie helikoptera zginęli. Przyczyna katastrofy do dzisiaj pozostaje nieznana, twierdzi się jednak, że przed wypadkiem doszło do eksplozji na pokładzie śmigłowca.

14 sierpnia 2005 roku lot Helios Airways 522 rozbił się 25 kilometrów od greckiej stolicy, w miejscowości Grammatiko. W wyniku katastrofy, śmierć poniosło wszystkie 121 osób przebywających na pokładzie samolotu. Jest to obecnie najbardziej śmiercionośna katastrofa w historii Grecji.

23 maja 2006 roku grecki i turecki F-16 zderzyły się w powietrzu u wybrzeży wyspy Karpathos i spadły do Morza Egejskiego. Na miejscu katastrofy zginął grecki pilot.

26 sierpnia 2010 roku dwa samoloty F-16 Hellenic Air Force zderzyły się w powietrzu podczas ćwiczeń szkoleniowych w pobliżu niezamieszkanej, greckiej wyspy Chrissi, na południe od Krety.

11 lutego 2016 roku podczas ćwiczeń na wyspie Kinaros w pobliżu wyspy Amorgos rozbił się helikopter Hellenic Navy Bell 212.

Ostatnia katastrofa lotnicza miała miejsce w sobotę, 16 lipca 2022 roku, z udziałem ukraińskiego samolotu transportowego Antonov An-12, który rozbił się w pobliżu miasta Kawala w północnej Grecji. Zginęło wszystkie 8 osób, które znajdowały się na pokładzie.

opr. Natalia Zientek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne