Strona głównaAktualnościGrecjaKreta - królestwo cywilizacji minojskiej

Kreta – królestwo cywilizacji minojskiej

Kreta to raj dla miłośników przyrody, słońca i pasjonatów historii starożytnej. Ta sięgająca swoją historią epoki neolitu wyspa, urzeka różnorodnością zabytków zachowanych z czasów cywilizacji minojskiej.

Natura

Kreta otoczona jest mnóstwem maleńkich wysepek, które zamieszkiwane są jedynie przez ptaki i kozice kri – kri. Urzeka niespotykaną chyba nigdzie indziej w Europie dzikością fauny i flory. Wyspa posiada niezwykle urozmaiconą rzeźbę terenu. Podróżując po niej, można zaobserwować sąsiadujące ze sobą góry, doliny i wąwozy. Najbardziej spektakularne wrażenie robi wąwóz Samaria, który jest najdłuższym kanionem w Europie. Obok siebie rozciągają się lasy palmowe i złociste plaże.

Najpiękniej Kreta prezentuje się wiosną, kiedy przypomina zielony rajski ogród. Wówczas zachwyca różnorodnością barw i zapachów. Zaczynają bujnie kwitnąć szerokie gatunki owoców, jak granaty, migdałowce, kasztany, oleandry i cytrusy, kwiatów i ziół. W dolinach można spotkać takie zwierzęta, jak jeże, łasice, borsuki, myszy polne, zające.

Historia Krety – cywilizacja minojska

W historii Krety można wyróżnić wiele okresów, które charakteryzowały jej rozwój, między innymi: okres minojski, hellenistyczny, bizantyjski, wenecki, turecki i niemiecki. Początków osadnictwa na Krecie można doszukiwać się w epoce neolitu. Wówczas jej mieszkańcy zajmowali się myślistwem, z czasem rozwinęła się uprawa roślin i hodowla zwierząt, a także rzemiosło, głównie produkcja ceramiki. W epoce brązu na Krecie rozwinęła się cywilizacja minojska, która nadała jej symbol – obosieczny topór. Zaczęły wtedy powstawać wielkie pałace, które pełniły funkcje administracyjne. Życie Minojczyków opierało się na wierze w Wielką Boginię, która występowała w różnych aspektach, na przykład jako patronka dziewic i porodów, pokoju i wojny. Dorobek cywilizacji był niszczony przez kataklizmy, jednak miasta i pałace zostały z czasem odbudowane. Upadek cywilizacji minojskiej związany był z ekspansją Dorów i Achajów i pozostawił mnóstwo zagadek, które do dziś są inspiracją dla historyków i badaczy.

kreta knossosWakacje na Krecie – atrakcje turystyczne

Podróżując po Krecie trudno jest oprzeć się charakterystycznej muzyce, przepełnionej dźwiękami lutni i liry. Na wyspie przez cały rok odbywają się święta, zaś latem można wybrać się na wszelkiego rodzaju spektakle teatralne, koncerty w amfiteatrze, przedstawienia operowe, a także lokalne odpusty i święta narodowe. Kreta słynie z jednej z najzdrowszych kuchni na świecie. Spożywanie przede wszystkim płodów ziemi, warzyw i owoców, serów, chleba, oliwek, ryb, a także niezwykłego wina przyczynia się do długiego życia jej mieszkańców. Niezwykle fascynująca jest zachodnia część Krety, której urok stanowi miasteczko Chania posiadające w swoim dorobku weneckie mury obronne i starożytny port. Na uwagę zasługuje także jedyne słodkowodne kreteńskie jezioro górskie Kournas, o niespotykanej lazurowej barwie. Warto odwiedzić także region Sfakia, który jest jednym z najbardziej odsuniętych od globalizacji regionów na świecie, zaś jego główną atrakcją są Góry Białe. Kreta to kraina wiecznego słońca, pełna tajemnic i uśmiechu jej mieszkańców.

Karolina Bąkowska

logo twoja europa

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne