Karnawał w Patrze

W ostatnią niedzielę karnawału we wszystkich miastach Grecji i w większości wiosek odbywa się parada – παρέλαση [parélasi]. Składa się ona z grup osób i tancerzy przebranych tematycznie (tematy są ustalane na długo przed, nawiązują zarówno do wydarzeń z kraju, jak i do starożytnych mitów, baśni, itd.).

Ulice, którymi będzie przejeżdżać parada są ozdobione balonami, serpentynami i maskami. Przejeżdżające powozy z uczestnikami karnawału (άρματα [ármata]) są dopracowane do ostatniego szczegółu. Z nich wyrzucane są często cukierki i czekolady dla dzieci, puszczane sztuczne ognie, lub fajerwerki. Każda grupa, czy to idzie pieszo, czy na powozie, jest eskortowana głośną muzyką. Wieczorem po zakończeniu tradycyjnie pali się Króla Karnawału. W zależności od regionu pali się wielki ogień, bądź małe ogniska «φάνοι» [fáni] przy których śpiewa się ludowe pieśni, zazwyczaj z seksualnymi podtekstami, urządza tradycyjne tańce, wykonuje się przedstawienia teatralne, gdzie aktorami są mężczyźni przebrani za kobiety.

karnawal3

Najbardziej znany karnawał w Grecji odbywa się w Patrze (Πατρινό Καρναβάλι). Jego tradycja sięga korzeniami początków XIX wieku. Co roku rozpoczyna się 17 stycznia i trwa do wielkiego postu. Organizowane są przedstawienia teatralne i pokazy uliczne, zarówno przez grupy greckie jak i zagraniczne. Wcześniej opisane Μπουρμπούλια, i inne atrakcje, jak poszukiwanie zaginionego skarbu (Κυνήγι Κρυμμένου Θησαυρού), karnawał dla dzieci, teatry uliczne, wystawy, Festiwal Satyryczny, to tylko nieliczne atrakcje, które oferuje Patra swoim entuzjastom.

Karnawałowe szaleństwo w ostatnią niedzielę odbywa się w ciągu dwóch parad: nocnej sobotniej, która oznajmia jego rozpoczęcie (na placu Georgiou), oraz porannej niedzielnej, zwiastującej koniec zabaw. Ilość aktywnych uczestników tych parad liczy sobie prawie 40 tysięcy. Imprezę kończy tradycyjny zwyczaj palenia w porcie Karnawałowego Króla, towarzyszy temu parada pływaków i grup w kostiumach. Do samego rana trwają tańce i koncerty, a niebo rozświetlają sztuczne ognie.

Inne znaczące karnawały w Grecji odbywają się w Ksanti (Ξανθιώτικο Καρναβάλι), Atenach (καρναβάλι του Ρέντη) i na Krecie (Καρναβάλι στο Ρέθυμνο).

Καθαρά Δευτέρα rozpoczyna wielki post. Grecy mają w zwyczaju wtedy opuszczać swoje miejsce zamieszkania i wybierać się poza miasto. Ciekawym zwyczajem jest wtedy puszczanie latawców. W niektórych miasteczkach greckich zjeżdżają w ten dzień wszyscy uczestnicy karnawału z dnia poprzedniego i organizują wspólną paradę. W rytmie tanecznej muzyki Grecy i turyści żegnają okres zabaw aż do następnego roku…

Autor: Marta Kapelańska (polonorama)

k_karnavali2

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne