Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaKakao - napój odmładzający mózg

Kakao – napój odmładzający mózg

Dostarczanie organizmowi flawonoli znajdujących się w kakao może poprawić funkcjonowanie mózgu, wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Hypertension.

Każdego roku u ponad sześć procent osób w wieku powyżej 70 lat diagnozuje się łagodne zaburzenia poznawcze, stan, który obejmuje problemy z pamięcią i który może prowadzić do rozwoju demencji i choroby Alzheimera.

Flawonole znajdujące się w herbacie, winogronach, czerwonym winie, jabłkach i produktach z kakao mają wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia demencji. Mogą oddziaływać na mózg i ochraniać neurony, a ponadto poprawiają metabolizm i funkcjonowanie struktury molekularnej odpowiedzialnej za pamięć. Pośrednio flawonole mogą pomóc w poprawie przepływu krwi w mózgu.

W opisywanym badaniu dziewięćdziesięciu starszych uczestników z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi codziennie przez osiem tygodni piło 990, 520 lub 45 miligramów napoju na bazie kakao. Dieta została ograniczona do wyeliminowania innych źródeł flawonoli. Następnie naukowcy zbadali funkcje poznawcze, funkcje wykonawcze mózgu, pamięć roboczą i pamięć krótkoterminową, a także długoterminową pamięć epizodyczną oraz szybkość przetwarzania danych.

Z badań wynika, że:
arrowuzyskano znacznie lepsze wyniki testów zdolności odnoszenia się do bodźców wzrokowych i odpowiedzi motorycznych, a także w zakresie pamięci roboczej, pamięci werbalnej u tych, którzy pili napój o średniej zawartości flawonoli (520 mg);
arrowuczestnicy, którzy codziennie pijali napój o najwyższym poziomie flawonoli, uzyskali znacznie lepsze wyższe wyniki testów zdolności poznawczych niż uczestnicy otrzymujący „eliksir” o najniższej ilości opisywanych substancji;
arrowpoziom insulinooporności, ciśnienia krwi i stresu oksydacyjnego spadł u osób spożywających napój 990- i 520-miligramowy.

Okazuje się zatem, że flawonole w kakao jako część diety uwzględniającej kontrolę kalorii mogą poprawić funkcje poznawcze – powiedział Giovambattista Desideri, autor badania z Università degli Studi di L’Aquila. – Pozytywny wpływ na funkcje poznawcze może wynikać ze wzrostu wrażliwości na insulinę. Nie jest jeszcze jasne, czy te korzyści kognitywne są bezpośrednim efektem flawonoli kakao czy wtórnym skutkiem ogólnej poprawy krążenia dodał profesor Desideri.

Źródło : www.senior.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne