Strona głównaTurystykaGrecja oczami PolakówJak znaleźć kolejkę linową na Lycabettus?

Jak znaleźć kolejkę linową na Lycabettus?

Lycabettus (Likawitos, Likavitos) to najwyższe wzniesienie w Atenach. Na jego szczycie znajduje się taras widokowy z Kaplicą św. Jerzego, który jest idealnym miejsce do podziwianie panoramy Aten.

Przedstawiam krótki poradnik, dzięki któremu dotrzesz na szczyt najwyższego wzgórza Aten, z łatwością i minimalnym trudem. Wjazd koleją do górnej stacji umożliwia obejrzenie dookolnej panoramy Aten z Akropolem, Świątynią Zeusa Olimpijskiego i portem w Pireusie włącznie.

Słyszałem te wszystkie odgłosy wlewające się do mojego mieszkania przez okno. Zdyszane, zaczerwienione twarze, czasami znacznie mniej uprzejmie wyrażane niż inne, ‘‘Damy radę!’’ lub ‘‘Już prawie jesteśmy!’’ – motywacyjne teksty przypominające reality show przepełnione adrenaliną i nieprzyjemnymi kłótniami, które doprowadzają rodziny lub pary na skraj rozpadu (‘‘Dlaczego cię posłuchałem?’’ lub ‘’Nie zniosę tego dłużej!’’), czy też nawet teorie spiskowe (‘‘państwo greckie robi to celowo, aby turyści wynajmowali przewodników, którzy ich oprowadzą!’’).

Ludzie w każdym wieku, o różnych gabarytach i poziomach sprawności fizycznej z trudem sięgających po wodę i jęczących z bólu, z pochyloną sylwetką do przodu, oblani potem i nieszczęśliwi z powodu perspektywy pokonania około 200 schodów, aby w końcu dotrzeć na przystanek Aristippou, a ich wyższa ‘‘misja’’, kościół Świętego Jerzego, wciąż wydaje się tak bardzo, bardzo daleko.

Mieszkam zaledwie kilka minut od ateńskiej kolejki linowej Teleferique (Teleferik), która zabiera około 200 000 turystów rocznie na szczyt wzgórza Lycabettus (Likavitos, Likawitos), aby mogli podziwiać miasto z wysokości 277 metrów. Słyszę turystów mówiących w każdym języku pod słońcem w wyżej wymienionych przypadkach, a nawet więcej, ponieważ nie ma odpowiedniego oznakowania, aby znaleźć to miejsce.

Często wychodzę do tych osób, aby zaoferować im wskazówki (na szczęście znam kilka języków, a także jestem empatyczną osobą), a czasem nawet wodę w nagłych wypadkach.

Nawet najbardziej obeznani mieszkańcy nie mają pojęcia, gdzie znajduje się Teleferik, ponieważ jeśli kiedykolwiek tam byli, to prawdopodobnie wtedy, gdy mieli sześć lat, a ich dziadek zabrał ich na wzgórze na malowniczą wycieczkę. Ja po prostu wiem, bo mieszkam tuż obok. I nadszedł czas, aby inni też się dowiedzieli (żeby przestali mi przeszkadzać, gdy próbuję pracować!).

W rzeczywistości nie jest tak trudno do niego dotrzeć, ale ponieważ jest on ewidentnie owiany (powtarzam, irytującą) tajemnicą, z przyjemnością dostarczę Wam jasne instrukcje, wszystkie niezbędne informacje, a nawet mapę!

Teleferik- kolejka linowa
Teleferik – kolejka linowa na Lycabettus / fot. wikipedia.org

Wskazówki

1. Jedź do dzielnicy Kolonaki.

2. Od ul. Marasli: Jeśli jedziesz metrem, wysiądź na stacji Evangelismos i idź prosto całą ulicą Marasli, aż zauważysz, że od ulicy Xenokratous w górę Marasli będą schody. Idź cały czas prosto aż do samej góry, a dotrzesz do ulicy Aristippou. Tam skręć w lewo, idź pięć minut przed siebie, a dotrzesz do Teleferik, gdzie znajduje się mały plac.

3. Z ul. Ploutarchou: Równolegle do Marasli znajduje się Ploutarchou. Ponownie, od ulicy Xenokratous i wyżej, droga ta zamienia się w schody. Idź na samą górę, a dotrzesz dokładnie naprzeciwko Teleferik. Gdy dotrzesz na szczyt, po lewej stronie znajdziesz Veranda Café, przystanek serwujący napoje, przekąski i lody.

Veranda Café
Droga na Lycabettus / fot. Alexia Amvrazi

4. Z ul. Loukianou: Kieruj się aż na ulicę Aristippou i skręć w prawo na drogę dla pieszych. Idź prosto, aż dotrzesz do Teleferik (trzy minuty drogi). WSKAZÓWKA: Jeśli wolisz iść pieszo do Lycabettus (czasami w grupie niektórzy lubią chodzić pieszo, a inni jechać kolejką linową), idź dalej schodami prowadzącymi do Lycabettus i wejdź na szerokie schody po prawej stronie. Poprowadzą Cię one w kierunku kawiarni/restauracji Prasini Tenda, a jeśli pójdziesz dalej ścieżką i schodami wokół niej, to dojdziesz do kościoła św. Jerzego.

5. Jeśli wolisz jechać do Aristippou albo jeśli po prostu wolisz uniknąć schodów, idź w górę Aristodimou. Chodnik ma kilka stopni, ale jest też droga.

Informacja:
Adres Teleferik: Aristippou 1, Kolonaki. Tel: (+30) 210 7210 701.
Godziny otwarcia: Codziennie, od 09:00 do 02:00.
Bilet: 10 € (wjazd i powrót).

Częstotliwość: co 30 minut.
Wagonik pokonuje trasę o długości 210 metrów w 3 minuty (kolejka jedzie w tunelu).

Stacja metra: Evangelismos (linia niebieska).
Teleferik nie jest dostosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub mających trudności z chodzeniem, ponieważ przy wyjściu, przy którym zatrzymuje się kolejka linowa, znajdują się schody.

opr. Krzysztof Drobiński

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne