Strona głównaTurystykaGrecja oczami PolakówHeraklion – ,,miasto Herkulesa’’

Heraklion – ,,miasto Herkulesa’’

Heraklion (Iraklion, Ηράκλειο) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.

Wraz z przyległymi miejscowościami tworzy aglomerację skupiającą około 200 tysięcy ludzi. Istotną rolę, jaką Heraklion pełni na Krecie podkreśla fakt, że miasto to jest także administracyjną stolicą wyspy.

Miasto położone na północnym wybrzeżu Krety posiada port lotniczy oraz przystań promową co zwiększa jego atrakcyjność. Warto zauważyć, że jedynie 6 kilometrów od Heraklionu położony jest ogromny minojski kompleks pałacu w Knossos.

heraklion5

To tam miał urzędować Minos, to tam miał znajdować się labirynt, w którym uwięziony był Minotaur (choć obecnie uważa się, że cały pałac miał taki kształt, a stwór zajmował jego najniższy poziom), to tam Ariadna miała pomóc Tezeuszowi wydostać się z zawiłej budowli. Ruiny zostały odkryte dopiero 100 lat temu przez Sir Arthura Evansa. Dzisiaj można je oglądać w formie w dużej części zrekonstruowanej.

heraklion4

W sprawie rekonstrukcji zdania są podzielone, jedni uważają, że rekonstrukcje pomagają wyobrazić sobie, jak wyglądał cały kompleks i jak żyli tutaj ludzie, inni uważają, że Sir Evans zniszczył minojski pałac współczesnymi rekonstrukcjami.

heraklion3
Choć zdania są podzielone, na pewno każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że powinno się zobaczyć pałac, a następnie pójść do Muzeum Archeologicznego w Heraklionie. Znajduje się w nim kolekcja eksponatów z czasów minojskich i wszystko, co zostało zabrane z pałacu w Knossos. W muzeum możemy uświadomić sobie ogrom tej cywilizacji i to jak funkcjonowali ludzie go zamieszkujący. Zachwyca makieta odwzorowująca kompleks, słynny fresk ,,Tauromachia”, oraz biżuteria ówczesnych kobiet.

heraklion7

Po wyjściu z Muzeum możemy skorzystać z bliskości innych ważnych zabytków. Schodząc ulicą w dół, znajdziemy się przy morzu, warto przy tej okazji przespacerować się do weneckiej twierdzy Rocca al Mare otoczoną murami obronnymi, jednymi z najdłuższych w Europie. Polecamy usiąść na ogromnych kamieniach, które wchodzą do morza, z frappe i rozkoszować się widokiem fal rozbijających się o brzeg.
Niewątpliwą atrakcją miasta jest Platia Venizelou z piękną siedemnastowieczną fontanną Morosiniego, którą zdobią wspaniałe lwy. Pochodzi z 1628 roku i ówcześnie jej funkcja sprowadzała się do zaopatrywania mieszkańców w wodę.

heraklion8

Oprócz Muzeum Archeologicznego, w Heraklionie możemy zobaczyć również Muzeum Historyczne i Etnograficzne, w którym znajdują się cenne eksponaty pochodzące z okresu począwszy od wczesnochrześcijańskiego a kończąc na współczesności. Znajdziemy tu również dział numizmatyczny oraz etnograficzny. W historycznym Muzeum Krety znajdują się dwie oryginalne prace El Greco, jedyne oryginalne dzieła artysty na Krecie. Następnie możemy wybrać się do Muzeum Ikon. Znajduje się ono w budynku XVI wiecznej Bazyliki Agia Ekaterini. Zobaczymy tam imponującą kolekcję ikon Michaila Damaskinosa-słynnego nauczyciela oraz mistrza El Greca.

heraklion6
Dla Polaków ciekawym może być fakt, że w Heraklionie znajduje się również parafia katolicka, w której proboszczem jest ksiądz pochodzący z polski. Kościół znajduje się na ulicy Patros Antoniou, zaraz obok głównej ulicy 25 sierpnia. Warto zajrzeć do środka i porozmawiać z księdzem Danielem, który zawsze służy radą i pomocną dłonią.

heraklion2

Stolica Krety to miasto o bardzo natężonym ruchu turystycznym. Ciężko czasem oglądać eksponaty w muzeum ze względu na ilość ludzi, czy znaleźć wolne miejsce w restauracji, szczególnie w sezonie. Mimo tego radzimy się nie zniechęcać i odkryć te wszystkie wspaniałe rzeczy i miejsca, które kryje stolica.

Tekst: Aneta Brzuska
Zdjęcia: Krzysztof Mlyczyński

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne